Haberler

SM hissedarları, Filipin Jeotermal Üretim A.Ş.’nin satın alınmasını onayladı

Makban jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: Mitsubishi Power)
Merve Uytun 9 May 2022

SMIC, Filipin Jeotermal Enerji Şirketi'nin tamamını satın almak için hissedarlardan onay aldı.

SM Investments Corp.’un (SMIC) hissedarları, şirketin Philippine Geothermal Production Co.’yu (PGPC) satın almasını onayladı. PGPC’nin %100 sahipliğini SMIC’e verecek olan bu satın alma hakkında daha önce bildirmiştik.

PGPC, Filipinler’de her ikisi de 1979’dan beri faaliyette olan ve toplam 300 MWe kapasiteye sahip Tiwi ve Mak-ban jeotermal buhar sahalarını işletmektedir. Üretilen buhar sahalarına ek olarak, PGPC aynı zamanda çeşitli geliştirme veya keşif aşamalarındaki birkaç sıfırdan saha sahasında imtiyaz haklarına sahiptir.

SMIC hissedarları, SMIC ve AllFirst Equity Holdings’in birleşmesini de onayladı. Birincisi PGPC için holding şirketidir. SMIC, birleşmeden sonra hayatta kalan varlık olacaktır. İşlemin 2022’nin 3. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

“PGPC’yi satın almamız, sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızı, temiz enerjiyi teşvik etmeye yönelik güçlü desteğimizi yansıtıyor ve sorumlu bir şirket olarak çevre yönetimi hedeflerimizle uyumlu. Bu satın alma, sürdürülebilirlik portföyümüzü daha da geliştirecek,” dedi SMIC Başkanı ve CEO’su Frederic C. DyBuncio.

“Bu yatırım portföy yatırım kriterlerimize uyuyor. Yenilenebilir enerji, PGPC’nin lider bir oyuncu olma potansiyeline sahip olduğu, SM grubuyla iyi bir sinerjiye sahip olduğu, yüksek standartlarda iyi yönetişim üzerinde çalıştığı ve sorumlu bir yönetim geçmişine sahip olduğu büyüyen bir sektördür.” DyBuncio eklendi.

SM Investments Corporation, perakende, bankacılık ve emlak sektörlerinde pazar lideri işletmelere yatırım yapan lider bir Filipin şirketidir. Ayrıca, gelişmekte olan Filipin ekonomisinde yüksek büyüme fırsatlarını yakalayan girişimlere de yatırım yapıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy