Haberler

Solar PV, Romanya’daki jeotermal ısıtma tesisi için pompalara güç sağlayacak

Oradea belediye binası, Romanya (kaynak: flickr/ Jerzy Kociatkiewicz, creative commons)
Merve Uytun 13 Eyl 2021

Romanya'nın Oradea şehri, yapım aşamasında olan bir jeotermal santrale elektrik sağlamak amacıyla bir güneş PV parkı kurmak için fon sağladı.

Geçtiğimiz hafta, Romanya’nın Oradea şehri, yeni bir yeşil altyapının uygulanmasında bir sonraki adımı attıklarını duyurdu. Belediye, yakındaki jeotermal santralin tüketim ihtiyacının %80’ini karşılayacak bir fotovoltaik otopark inşa edecek.

Proje, ülkedeki yenilenebilir enerji genişlemesini artırmayı amaçlayan Romanya için daha geniş bir Enerji Programının bir parçası olarak kısmen Norveç tarafından finanse ediliyor. Program aynı zamanda İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve Romanya arasındaki iş ilişkilerini ve uzun vadeli işbirliğini teşvik etmeyi ve geliştirmeyi, ikili ortaklıkları ve kalkınma projelerini teşvik etmeyi amaçlıyor. Jeotermal projesini daha önce bildirmiştik.

Proje, bir otoparkın üzerindeki çatılarda 1.500 güneş modülünün kurulumunu görecek. Panellerden üretilen elektrik, şu anda yapım aşamasında olan yerel bir jeotermal ısıtma tesisinin elektrik ihtiyacı için kullanılacak. Santralin çalışması için toplam 1,1 MW gerekiyor, bu da güneş enerjisi otoparkının işletme maliyetlerini büyük ölçüde azaltacağı anlamına geliyor. Güneş otoparkı, jeotermal santrali enerji tüketiminde %80’e varan tasarruf sağlayacak.

Oradea’daki yerel yetkililerin projeyi en geç 7 Eylül’e kadar teslim etmeleri gerekiyor. Fonlara erişim sağlandıktan sonra, 2022’de belirlenen projenin bitiş tarihi ile tasarım ve inşaat başlayacak.

Şehir, Romanya’nın tek jeotermal enerji üretim ünitesi olan 2012’de kurulmuş 50 kW’lık bir pilot tesise sahiptir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy