Haberler

SRE, Olkaria jeotermal enerji santrallerinin modernizasyon projesini tamamladı

Ormat'tan Olkaria III tesisi (kaynak: video ekran görüntüsü)
Merve Uytun 23 Oca 2023

Kenya, Olkaria'daki KenGen'in jeotermal kuyu başı enerji santrallerinde, SRE Power tarafından, kuyu başı ünitelerinin güvenilirlik ve performans iyileştirmeleri tamamlandı.

SRE Power Group (SRE), KenGen tarafından Kenya, Olkaria’da işletilen üç jeotermal kuyu başı enerji santralinin (KWG 08, 09 ve 15 santral) kontrol sistemlerinin modernizasyonunun tamamlandığını duyurdu. SRE’nin çalışması, KenGen’in kuyu başı ünitelerinin güvenilirliği ve performansı konusunda daha fazla güvence vermesine yardımcı oldu.

Proje, İnsan-Makine Arayüzünün (HMI) ve Programlanabilir Mantık Denetleyicisinin (PLC) yükseltilmesi ve değiştirilmesinin yanı sıra bazı ek sistem donanımlarını gördü. Bu proje ile olağandışı hava koşullarından kaynaklanan bazı teknik arızaların giderilmesi ve santrallerin devre dışı bırakılmasının önüne geçilmesi sağlanmıştır.

SRE, Kengen yönetimine ve teknik ekibine, SRE mühendislik ekibiyle birlikte profesyonel ve özenli çalışmalarından dolayı minnettardır.

KenGen tesisindeki HMI (kaynak: SRE Power)

SRE Power Group, jeotermal, atık ısı geri kazanımı ve Güneş + Yeşil Hidrojen dahil olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji santrallerinin tasarımı, üretimi, kurulumu ve işletilmesine odaklanmıştır. SRE şu anda Filipinler’de toplam 300 MW potansiyele sahip Biliran & Montelago jeotermal projelerinin ve Nijerya, Bakura’da 100 MW Güneş + Hidrojen projesinin geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. SRE’nin Biliran ve Montelago, Filipinler’deki jeotermal pilot tesislerinin her ikisi de 2023’ün başlarında devreye alınacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy