Haberler

St. Lucia Hükümeti jeotermal projeyi ilerletmek için gerekenleri bildirdi

Soufriere, St. Lucia, Caribbean (source: flickr/ Roger W, creative commons)
Eren Günüç 5 Haz 2018

Karayipler'deki St. Lucia Hükümeti jeotermal projenin bir sonraki aşamaya ilerlemesi için gerekli eylemleri bildirmek üzere ön-fizibilite çalışmasının sonuçları ve çevresel - sosyal etki değerlendirmesi sonuçları hakkında bir brifing düzenlenledi.

Bu hafta başlarında yapılan bir toplantıda, Saint Lucia Hükümeti’nin (GoSL) projenin keşif amaçlı sondajın bir sonraki aşamaya ilerletmek için neler yapması gerektiği konusunda bilgilendirmek üzere, Jeotermal Kaynak Geliştirme Projesi hakkında St. Lucia Bakanlar Kurulu’na brifing verildi.

Bu, Saint Lucia için sürdürülebilir bir enerji geleceğine ulaşmak için mevcut en düşük maliyetli yenilenebilir enerji seçeneklerinin karışımı konusunda bir rehber sunan Ulusal Enerji Geçiş Stratejisinin (NETS) kabinede onaylanmasından sadece birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Hükümetin enerji sektöründeki istikrarı sağlayacak ve sonuçta tüketicilere enerji maliyetini azaltacak seçenekleri keşfetmeye kararlı olduğunu söylendi.

Brifing, Ön Fizibilite Çalışmasının sonuçları ve son olarak yürütülen Fond St. Jacques, Belle Plaine ve Mondesir-Saltibus’daki sondaj çalışmaları için yürütülen Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) sonuçlarına ilişkin Bakanlar Kurulu’nu güncelledi.

Çevresel ve sosyal güvenceler, jeotermal enerjinin takibinin Soufriere ve çevre topluluklardaki insanlar için yaşam biçimi üzerinde olumsuz bir etki yaratmamasını sağlama konusunda Hükümet olarak projenin önemli bir bileşenidir.

Saint Lucia Hükümeti, başarılı bir şekilde projeyi yönetmeye ve yürütmeye yardım etmek için önemli bölgelerde Saint Lucians’ı eğiterek yerel kapasitenin geliştirilmesi için yatırımların yapılmasını şart koşmuştur.

Dünya Bankası ve diğer küresel ortaklar, Saint Lucia’nın projenin bir sonraki aşamasına geçmesi için imtiyazlı ve hibe finansmanı kapsamında 22,5 milyon ABD Doları kredi kullandı.

Dünya Bankası Takım Lideri Mark Lambrides, kabine onayının, evriminde kritik bir karar noktasında bulunan projenin başarısı için kilit önem taşıdığını söyledi.

Jeotermal Kaynak Geliştirme Projesi, 30 MW’lık enerji üretecek, Saint Lucia’yı ithal fosil yakıtlara daha az bağımlı hale getirirken, ülkelerin enerji güvenliğini arttırmayı amaçlamaktadır.

Kaynak: St. Lucia News Online, ThinkGeoEnergy aracılığıyla