Haberler

St. Vincent jeotermal projesi için kapalı döngü seçeneğini keşfetme çalışması

Barrouallie, Saint Patrick, Saint Vincent ve Grenadinler (kaynak: flickr/ Chris LeCroy, creative commons)
Merve Uytun 24 Oca 2022

Eavor Technologies, St. Vincent ve Grenadinler'de durdurulan bir jeotermal projeyi yeniden canlandırmak için, kapalı döngü teknolojisini uygulama çalışmaları yürütecek.

Siyasi bir tartışmanın parçası olarak, Karayipler’deki St. Vincent ve Grenadinler’de durdurulan bir jeotermal projeyi yeniden canlandırma planlarına dair haberler ortaya çıkıyor.

Bu Karayip ada devletindeki jeotermal proje, yetersiz geçirgenliğin devam etmeyi imkansız hale getirmesinin ardından 2019’da durduruldu ve Canadian Eavor Technologies tarafından kapalı döngü yaklaşımı kullanma potansiyeli değerlendirildi.

Geçen haftaki bir oturumda, Maliye Bakanı Camillo Gonsalves, hükümetin “La Soufriere’nin jeotermal kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde kullanmak için, gerilemeleri ilerlemeye çevirme girişimlerini sürdürmeyi” teklif ettiğini söyledi.

Habere göre hükümet, jeotermal projeyi canlandırmak için kapalı döngü jeotermal enerji çıkarma sisteminin uygulanması konusunda Kanadalı Eavor Technologies ile ortak bir proje geliştirme anlaşması imzaladı.

Bakan Gonsalves, “Eavor, maliyeti kendilerine ait olmak üzere, jeolojik verileri değerlendirecek, son volkanik patlamaların etkisini değerlendirecek, ön enerji santrali tasarımları geliştirecek, paydaşlarla buluşacak ve sermaye maliyetini belirleyecek bir ön uç mühendislik ve tasarım (FEED) çalışması yürütüyor” dedi.

La Soufriere sahasının teknoloji için fizibilite olup olmadığı konusuda, Eavor’un 2022’nin ortalarına doğru bilgi sahibi olması bekleniyor.

Hükümet, çalışmanın olumlu sonuçlar getireceğinden ve ada devletinin istikrarlı, uygun fiyatlı, yeşil ve temel yük gücüne sahip olmasına yardımcı olacağından umutlu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy