Haberler

Star Energy, başarılı jeotermal kuyu sondajı araştırma projesi

Darajat III jeotermal santrali, Endonezya (kaynak: Thorndon Cook)
Merve Uytun 19 Oca 2022

Star Energy ve Schlumberger tarafından ortaklaşa yürütülen bir araştırma, başarılı kuyu sondajı olasılığını artırmayı ve böylece jeotermal sondaj ve enerji üretiminin maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Star Energy Geothermal (SEG) ve Schlumberger, “Kırılma Karakterizasyonu ve Optimize Edilmiş Kuyu Yerleştirme” (FCOWP) adlı bir araştırma projesini tamamladı. Araştırma, kırılma karakterizasyonu yoluyla, başarılı kuyu sondajı olasılığını artırmayı ve böylece jeotermal sondaj ve enerji üretiminin maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

“Bu proje, jeotermal enerjinin LCOE’sini (Düzeylendirilmiş Elektrik Maliyeti) azaltmak için yenilik ve teknolojiyi uygulamaya yönelik devam eden çabalarımızdan biridir. Sondaj maliyetleri, jeotermal enerji maliyetlerinin ana maliyet bileşenlerinden biridir. SEG CEO’su Hendra S Tan, bu teknolojinin uygulanması, daha iyi doğruluk ve sonuçlarla doğru yerde sondaj yapmamızı sağlayacak ve bu da sondaj maliyetlerinin ve jeotermal enerji maliyetlerinin azalmasına yol açacaktır” dedi.

Modelleme yaklaşımı

Jeotermal alanlarda, doğal olarak oluşan çatlaklara sondaj yapılarak yeraltı geçirgenliğine erişilir. Gelişimin ilk aşamalarında bu kırıkların yerleri, yönelimleri ve yoğunluğu ile ilgili olarak düşük bir kesinlik vardır. Daha fazla kuyu açıldıkça, herhangi bir alan için kırılma modeli daha gelişmiş hale gelir.

Bu araştırma için, SGE’nin Endonezya, Darajat Jeotermal Sahası birincil çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Darajat’ın delinmiş kısmının bilinen geçirgenliğine ilişkin veriler, daha sonra delinmemiş bölgedeki kırıkların dağılımını tahmin etmek için kullanılacak bir model oluşturmak için kullanıldı.

Modelleme iki aşamaya ayrılmıştır. İlk aşamada, kırılma dağılımının yönü ve yoğunluğu modellenir. İkinci aşama, kırıkların genişlik ve uzunluk modelini oluşturmak ve bu modeli mevcut kuyu verileriyle doğrulamak için otomatikleştirilmiştir.

Modellerde kırılma sürücülerinin rolü göz önünde bulundurulmuştur. Bilinen kırılma faktörleri, kayalarda meydana gelen gerilmeleri ve jeotermal sistemlerde magma müdahalelerinin varlığını içerir.

Model geçerliliği

SEG’in Varlık Yönetimi Başkanı Ken Riedel’e göre, araştırmanın sonuçları SEG tarafından işletilen üç jeotermal saha için sondaj sonuçlarını iyileştirmek için kullanılacak. İlk uygulama Darajat’ın 2022 sondaj kampanyasında olacak. Salak ve Wayang Windu’daki sondaj kampanyaları takip edecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy