Haberler

Süperkritik jeotermal sistemler teknolojisine endüstri yatırımı

GeoX Energy web sitesi görüntüsü
Merve Uytun 2 Tem 2021

Jeotermal enerji üretimi için süper kritik akışkanları kullanmak üzere teknoloji geliştiren jeotermal teknoloji girişimi GeoX Energy, Nabors Industries Ltd. tarafından 11 milyon dolarlık bir yatırım elde etti.

Colorado/ ABD merkezli GeoX Energy Inc. (“GeoX”), ABD’de ve uluslararası ölçekte süper kritik jeotermal enerji santralleri kurmak için, gelişmekte olan bir jeotermal şirketi, Nabors ile kesin anlaşmalar imzaladığını duyurdu. GeoX’e, 11 milyon dolar yatırım yapmayı kabul etti. Yatırımdan elde edilen gelirler, GeoX’in 2022’nin sonuna kadar tamamlamayı planladığı 50 MW süper kritik jeotermal pilot projesinin maliyetlerinin bir kısmını finanse etmek için kullanılacak.

GeoX’in Kurucusu ve CEO’su Andrew Fleming, şunları söyledi: “GeoX, dünyanın en büyük gelişmiş sondaj teknolojisi ve kuyu inşaatı hizmetleri sağlayıcılarından biri olan Nabors’u stratejik bir yatırımcı olarak ağırlamaktan mutluluk duyuyor. Nabors’un sondaj uzmanlığının, mükemmel Sağlık, Güvenlik ve Çevre (HSE) kaydının ve küresel erişiminin, GeoX’in ABD’deki ve dünya çapındaki süper kritik elektrik santrallerimizi hem çalışanlar hem de çevre için son derece güvenli bir şekilde ölçeklendirme planlarını büyük ölçüde hızlandıracağına inanıyoruz.

Nabors’un Yönetim Kurulu Başkanı, CEO’su ve Başkanı Anthony G. Petrello, “Nabors’un yeni enerji girişimlerinin bir parçası olarak GeoX’e yatırım yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi. “GeoX’in liderliğinin, kapsamlı küresel enerji deneyimi ve süper kritik jeotermal enerji santrali teknolojileri ile birleştiğinde; gelecek nesiller için, yenilenebilir enerji kaynağı sağlama potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.

Jeotermal enerji, büyük ölçüde kullanılmayan (7/24) temiz, yenilenebilir enerji kaynağını temsil eder. Hem GeoX hem de Nabors, bu enerjiye verimli, etkili ve ekonomik bir şekilde erişmek için yeni teknolojilerin geliştirilmesine öncülük etmeye tamamen kararlıdır.

GeoX, petrol ve gaz endüstrisinde kapsamlı Global 500 deneyimine sahip bir yönetim ekibi tarafından kurulan Colorado merkezli bir jeotermal teknoloji şirketidir. Şirket, geleneksel jeotermal enerjiye ve diğer temel yük enerji kaynaklarına kıyasla önemli rekabet avantajları olduğuna inandığı ve düşük maliyetli, yenilenebilir enerjinin lider kaynağı olacağına inandığı patent bekleyen süper kritik jeotermal teknolojileri ticarileştirmeye çalışıyor. GeoX, gelişmiş elektrik santrali teknolojilerinin bir kez geniş ölçekte konuşlandırıldığında, 2040 yılına kadar yılda 1 milyar ton CO2’nin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy