Haberler

Sütü kurutmak için kömür yerine jeotermal buhar kullanan süt şirketi

Miraka şirketine ait bir çiftlik (kaynak: Miraka)
Merve Uytun 20 Haz 2022

Yeni Zelanda merkezli süt şirketi Miraka, sütü tozu oluşturmak için jeotermal kullanarak, kömür veya gazla çalışan kurutuculara kıyasla %94 daha az karbon ayak izi üretiyor.

Miraka, Yeni Zelanda merkezli Maori’ye ait bir süt işleme şirketidir. 2017 yılında, Miraka ve onların süt işleme operasyonları için Mokai jeotermal sahasından jeotermal ısı kullanımı hakkında rapor vermiştik. Stuff.co.nz’den Olivia Wannan’ın Miraka CEO’su Karl Gadon ile yaptığı röportaj, bu öncü şirketin başarısını takip ediyor.

Miraka’nın jeotermal süt tesisi, sütü küçük damlacıklar halinde büyük bir odaya püskürterek çalışır. Çok sıcak bir hava patlaması bu süt spreyi ile yarı yolda buluşur, anında nemi giderir ve süt tozu üretir. Gıda sektöründeki en enerji yoğun süreçlerden biri olan sprey kurutma için jeotermal ısının kullanılması, Miraka tesisine gaz veya kömürle çalışan bir kurutucuya kıyasla %94 daha az karbon ayak izi verdi.

Faaliyetlerinin ötesinde, Miraka sürdürülebilir döngüsel ekonominin bir parçası haline geldi. Mandıra tesisi, Yeni Zelanda’daki jeotermal buharla da ısıtılan en büyük seralardan bazılarında bulunuyor. Jeotermal akışkanlardan gelen karbondioksit de seralarda tüketilmektedir.

Seralardan gelen atık ve yan ürünler, süt çiftliği yan ürünleri ile karıştırılarak bir solucan çiftliğine teslim edilir. Bu, yerli bir kreş için temel olur.

Miraka, sığırlardan kaynaklanan metan ve azot oksit emisyonlarını azaltma çabalarında da aktif bir rol oynuyor. Şirket, çiftlik içi yönetim ve besin planları olan tedarikçiler için birinci sınıf bir çiftlik kapısı fiyatı sunuyor. Bu, gübrelerin gelişigüzel kullanılmadığı ve hacimden ziyade kaliteye odaklanıldığı anlamına gelir.

Sürdürülebilirliğe daha fazla odaklanmak Miraka için bir prim haline geldi. Gadon, Miraka Maori’nin kurucularının Tuaropaki’ye güvendiğini ve Wairarapa Moana’nın zamanlarının 20 yıl ilerisinde olduklarını söylüyor. Dünya şimdi değişiyor ve büyük gıda markaları sürdürülebilir uygulamaları benimsemek adı altında “kendilerini kandırıyorlar” diyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy