Haberler

TARSİM, jeotermal kaynaklı seralarda indirim uygulaması başlatıyor

Aziziye Jeotermal sera, Erzurum (kaynak: KUDAKA)
Merve Uytun 12 Ara 2022

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından, Yenilenebilir enerji kaynakları kapsamındaki jeotermal seralarda toplam poliçe primi üzerinden yüzde 5 indirim uygulaması başlatıldı.

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2023 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Devlet destekli bir sigorta türü olan tarım sigortası, doğal afetler ya da iklimsel nedenlerle oluşabilecek maddi zararın önlenmesini ve en aza indirilmesini amaçlar. Türkiye’de tarım sigortasına dair tüm çalışmalar, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından yönetilir. TARSİM’in amacı; tarımsal üretime dair risklerin teminat altına alınması, standart tarım sigortası poliçelerinin belirlenmesi, hasar organizasyonları, tazminat ödemelerinin yapılması, tarım sigortalarının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve diğer teknik hizmetlerin yürütülmesidir.

2023 yılında kapsama alınacak riskler ve ürünlerle prim desteği oranlarına göre, yenilenebilir enerji kaynakları kapsamındaki jeotermal seralarda toplam poliçe primi üzerinden yüzde 5 indirim uygulamasına başlanacak.

Kaynak: AA