Haberler

Tayvan, Taitung’daki jeotermal projede yeni bir sondaj başlayacak

Kıyı şeridi, Taitung County, Tayvan (kaynak: flickr/ Ken Marshall, creative commons)
Merve Uytun 29 Ağu 2022

Taiwan Cement Enterprise Group, Eylül 2022'de Tayvan'ın Taitung kentindeki Hongye'de 1 MW'lık bir jeotermal enerji projesi için sondaja başlayacak.

Green Energy Group’a dönüşen Taiwan Cement Enterprise Group, Taitung’da jeotermal enerji üretimi geliştirmek için CNPC ile iş birliği yaptı. Sondaj Eylül ayı sonunda başlayacak. 1 MW’lık bir jeotermal santralin 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması ve saatte 1.000 kWh elektrik üretebilmesi bekleniyor. Bir yılda yaklaşık 8.76 milyon kWh elektrik üretebilir, bu da 2.400 haneye elektrik sağlamaya eşdeğerdir.

TCC Başkanı Zhang Anping, Mayıs ayındaki hissedarlar toplantısında, TCC’nin griden yeşile, yüksek verimli bir şirketten teknoloji büyüyen bir şirkete dönüşeceğini duyurdu.

TCC’nin bir yan kuruluşu olan TCC Green Energy, yalnızca jeotermal enerji üretimi geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda Yunpin International ile birlikte “Hongye Vadisi Yeşil Enerji Kaplıca Parkı”nı planlıyor ve 27 ağustosta deneme operasyonuna başladı. Yanping’in turizm sektörüne girmesi birçok istihdam olanağını da artırdı. Turizm için yeni bir üs olan projede, Yanping Kasabası sakinlerinin %70’inden fazlası turizm kaynaklarını ortaklaşa geliştirmek için istihdam edilmektedir.

Zhang Anping, “Hongye Vadisi Yeşil Enerji Kaplıca Parkı”, Tayvan’da gezi ve yerel simbiyozu birleştiren ilk jeotermal enerji üretim üssü olduğunu söyledi. Şu anda, CNPC sondaj ekibinin yardımıyla TCC Green Energy, 1.700 metrelik bir Üretim/reenjeksiyon kuyusu açtı. Jeotermal santralin 2024 yılı sonuna kadar tamamlanarak ticari işletmeye alınması bekleniyor.

Şu andan itibaren gelecek yılın Mart ayına kadar olan sondaj döneminde, park ayrıca çevre eğitimi için “Hongye Vadisi Jeotermal Sondaj Sergisi”ni de başlattı. Tayvan’da ilk kez sondaj sahası halkın ziyaret etmesi ve jeotermal enerji hakkında daha fazla bilgi edinmesi için açıldı.

Ziyaretçiler jeotermal santralin mevcut sondaj ilerlemesini yakından görebilir ve Tayvan’da yeşil enerjinin aktif gelişiminin arkasındaki zorlukları hissedebilir.

Taitung İlçesinde yılda 10.33 milyon turist var ve birçoğu sıcak hava balonlarını deneyimlemek için Yanping Kasabası yakınlarındaki Luye Yüksek Terası’na ve Bunun deneyimine katılmak için Yanping’e gidiyor.

TCC’ye göre, TCC Green Energy ve Yunpin International’ın Hongye Vadisi Yeşil Enerji Kaplıca Parkı’nı çevreye duyarlı düşük seviyeli bir geliştirme modu ile yeniden inşa etmesi yaklaşık 2 yıl sürdü. Sergiler ve rehberli turların yanı sıra 23’ü Taitung’da yerel olan ve Abs Bunong Geleneksel Kostüm Stüdyosu, Yizhi Unique Nakış ve diğer markalar gibi yarıdan fazlası Yanping Kasabasında yerel mağazalar olan 26 markalı mağaza bulunyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy