Haberler

TSKB ve EBRD, Yeşil Ekonomi Finansman Fonu kapsamında ilk kredi anlaşması

TSKB ve EBRD arasında Yeşil Ekonomi Finansman Fonu kapsamında ilk kredi anlaşması (kaynak: TSKB)
Merve Uytun 10 May 2022

EBRD tarafından TSKB’ye sağlanan toplam 53,5 milyon Euro tutarındaki Yeşil Ekonomi Finansman Fonu çerçevesinde, Türkiye genelinde yeşil dönüşüme yönelik teknoloji ve hizmetlere finansman sağlanacak.

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), yeşil ekonomiyi destekleyen yeni bir kredi anlaşmasına imza attı. EBRD tarafından TSKB’ye sağlanan toplam 53,5 milyon Euro tutarındaki Yeşil Ekonomi Finansman Fonu (“GEFF”) çerçevesinde Türkiye’de yeşil dönüşüme yönelik teknoloji ve hizmetlere finansman sağlanacak.

Kredi ile iklim değişikliği ile mücadele kapsamında firmaların gerçekleştirdikleri enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi amaçlanıyor.

TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç konuya ilişkin şunları söyledi: “İklimle bağlantılı risk ve fırsatların etkin yönetimi için reel sektörün, yeşil dönüşüm olarak ifade ettiğimiz sürdürülebilir iş modellerine geçişi kritik önem taşıyor. Bu geçişte, etki odaklı kalkınma finansmanı araçları, tüm sektörleri kapsayan bir dönüşümü mümkün kılıyor. Biz de TSKB olarak sunduğumuz sürdürülebilirlik kriterli finansman modellerimizle bu alanda etkili bir rol üstleniyoruz. Değerli iş ortağımız EBRD ile imzaladığımız ve yeşil ekonomi yönündeki kararlı adımlarımızı güçlendiren bu yeni kredi anlaşmasıyla, sürdürülebilir yatırımlara ilave kaynak sağlamaktan dolayı mutluyuz”.

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner ise: “EBRD olarak, TSKB’nin, firmalara yeşil finansman sağlamanın yanı sıra, Türk finans kuruluşlarının kurumsal iklim yönetişimi uygulamalarını geliştirmeyi ve faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini artırmayı da amaçlayan yenilikçi GEFF çerçevesi kapsamındaki ilk fon alıcısı olmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Kaynak: TSKB