Haberler

TU Delft jeotermal projesinde sondaj başladı

TU Delft, Hollanda'daki sondaj sahası (kaynak: Geothermie Delft)
Merve Uytun 9 Oca 2023

Hollanda'daki Delft Teknoloji Üniversitesi (TU Delft), jeotermal ısı projesi için sondaj çalışmalarına başladı.

Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi (TU Delft), jeotermal ısı projesi için sondaj çalışmalarına başladı. Çalışmalar, 12 Aralık 2022 tarihinde öğrenciler ve sondaj personelinin katıldığı küçük bir törenle başladı. Bu, sondaj operasyonlarının yalnızca ilk aşamasıdır ve ilk sıcak suyun 2024 ortasına kadar gelmesi beklenmektedir.

Planlanan Geothermie Delft tesisi, TU Delft, EBN, Shell ve Aardyn’in ortak projesidir. Jeotermal çalışmalar için bir araştırma tesisi görevi görecek ve ayrıca hem kampüse hem de yakın çevrelere sürdürülebilir ısı sağlayacak. Tesisin kurulmasındaki ana hedeflerden biri, daha doğru simülasyonlar oluşturmak için veri toplamak ve böylece jeotermal projelerin riskini azaltmaktır.

2022 yılının ortalarında, Geothermie Delft projesi için sondaj kulesini teslim etmek üzere Huisman’ın seçildiği açıklandı.

Mevcut sondaj ekipmanları sadece ilk 80 metrelik yumuşak zemin için yeterlidir. Suyun temini ve tahliyesi için iki adet delik açılacaktır. Delmenin çapı geniş başlar ve daha da daralır. Sondaj deliklerini stabilize etmek için bir muhafaza döşenecektir.

Nisan 2023’e kadar plan, daha sert kayaları 2,5 kilometre derinliğe kadar delmek için sahaya daha büyük bir sondaj kulesi yerleştirmektir. Bu, iki delik için tahminen altı ay sürecektir. Pompa istasyonları ve kampus ısı ağına bağlantılar daha sonra inşa edilecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy