Haberler

Türkiye ile IBRD arasında imzalanan enerji sektörü hibe anlaşması uzatıldı

Resmi Gazete; Türkiye - IBRD enerji sektörü hibe anlaşması uzatımı duyurusu
Cannur Bozkurt 13 Haz 2020

Resmi Gazete’de yer alan duyuruya göre, Türkiye ile Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) arasında 19 Haziran 2015’te imzalanan enerji sektörü hibe anlaşmasının kapanış tarihi uzatıldı.

10 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yer alan duyuruya göre Türkiye ile Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) arasında 19 Haziran 2015’te imzalanan enerji sektörü hibe anlaşmasının kapanış tarihi uzatıldı.

Resmi Gazete’de konuya ilişkin duyuruya şu şekilde yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Vakıf Fonu yöneticisi olarak hareket eden Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası arasında 19 Haziran 2015 tarihinde akdedilen Hibe anlaşmasında (Enerji Sektörü Programı Faz II Projesi) yer alan kapanış tarihinin uzatılmasına ilişkin olarak mektup teatisi yolu ile imzalanan ekli Tadil Protokolünün 28 Mayıs 2020 tarihinden geçerli olmak üzere onaylanmasına, 244 sayılı Kanunun 5. Maddesi ile 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. Ve 3. Maddeleri gereğince karar verilmiştir.”

Anlaşma ile IBRD‘nin, Türkiye’nin enerji sektörünün geliştirilmesi amacıyla 23 Haziran 2013‘te 1’inci fazı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren anlaşmanın finansmanına yardımcı olması amacıyla 11 milyon 593 bin 21 avro tutarında bir hibe daha sağlaması öngörülmüştü.

Kaynak: Resmi Gazete