Haberler

Türkiye’de jeotermal enerji varlıklarının sanal elektrik santraline ilk entegrasyonu

Enel Green Power'ın Santiago Şili'de santral kontrol odası (kaynak: Enel) - görsel doğrudan hikaye ile ilgili değildir
Cannur Bozkurt 7 Eyl 2020

Türkiye'de ilk kez jeotermal enerji üretim varlıkları sanal bir elektrik santraline eklendi. Alman teknolojisini kullanan sistem, Pure Energy şirketinin dinamik gün öncesi ve gün içi piyasalarda jeotermal gücü izlemesine, kontrol etmesine ve pazarlamasına olanak tanıyor.

103 MW kombine enerji üretim kapasitesine sahip jeotermal enerji üretim varlıkları, Türk şirketi Pure Energy tarafından işletilen bir Sanal Elektrik Santraline eklendi.

Böylece Pure Energy, sanal bir elektrik santralinin ilk Türk operatörü oldu. Güneş ve rüzgar enerjisi tahminlerinin yanı sıra sanal enerji santrallerinin lider sağlayıcısı olan Pure Energy ve Alman energy & meteo sistemleri işbirliğinde bir dönüm noktasına ulaştı: 103 MW kurulu güce sahip ilk jeotermal sistemler kısa süre önce Türk enerji tedarikçisi portföyüne eklendi. Rüzgar, güneş ve su santrallerinin bulunduğu sanal enerji santrali Türkiye’de üç yıldır faaliyet gösteriyor.

Türkiye, jeotermal sistemlerden dünyanın en büyük enerji üreticilerinden biri ve enerji tedarikinde payını istikrarlı bir şekilde genişletmekte. Pue Energy Enerji ve enerji & meteo sistemleri artık ilk sistemlerin mevcut sanal enerji santraline entegrasyonunun yolunu açtı.

Pure Energy, rüzgar, güneş ve hidroelektrik santrallerini bir araya getirmek için 2017’den beri enerji ve meteo sistemlerinden sanal enerji santralini kullanıyor. Türkiye’deki bu ilk ve şu ana kadar tek sanal enerji santrali, Pure Energy’nin bağlı sistemler tarafından üretilen enerjiyi izlemesine, uzaktan kontrol etmesine ve en uygun şekilde pazarlamasına olanak sağlıyor. Jeotermal sistemleri entegre ederek, bunların üretimi artık dinamik Türk gün öncesi ve gün içi pazarlarında da pazarlanabilir. Sistem, Pure Energy’nin portföy yönetimini optimize ederken, aynı zamanda tesis operatörleri daha düşük dengeleme enerji maliyetlerinden yararlanabilecek.

Pure Energy’nin kurucu ortağı ve genel müdürü Servet Akgün, “Yenileyici bir geleceğe inanıyoruz, ancak aynı zamanda üreticileri pazarlara ve şebekelere, özellikle de rüzgar ve güneş enerjisine entegre etmenin zorluğunun farkındayız. Merkezi olmayan sistemleri tek, uzaktan kontrol edilebilir bir enerji havuzunda birleştirerek, bunların güvenli ve ekonomik çalışmasını garanti ediyoruz. Enerji ve meteo sistemlerinin bize, geleceğe yönelik teknolojisini sunmasından ve ilk beş jeotermal sistemi sorunsuz bir şekilde portföyümüze entegre etmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Energy & meteo systems, sistem bağlantısı, ana veri organizasyonu, ölçümlerin kalite güvencesi ve operatör iletişiminin geliştirilmesi dahil olmak üzere sanal enerji santralinin tüm inşaatı ve işletimini üstlenmektedir. Energy ve meteo sistemleri kurucu ortağı ve genel müdürü Dr. Ulrich Focken, “Jeotermal sistemleri ilk kez sanal bir elektrik santraline bağlamaktan mutluluk duyuyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Amacımız, dünya çapında yenilenebilir enerjileri sanal enerji santralimiz ve çıktı tahminleriyle entegre etmektir. Merkezi olmayan tesislerin bir araya getirilmesi ve üretimlerinin proaktif yönetimi, Almanya, Türkiye ve dünya çapında yüksek bir temiz enerji payı elde etmenin anahtarıdır.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy