Haberler

Uluslararası konsorsiyum Şili’deki ilk jeotermal enerji projesini kabul etti

Tolhuaca jeotermal sahası, Şili (kaynak: Transmark Renewables)
Merve Uytun 31 Eki 2021

Transmark Renewables, İzlandalı GEG Power ve NTE, Şili'nin güneyindeki Adobera jeotermal enerji projesinde ortak oluyor.

İşbirliği içinde, Hollandalı Transmark Renewables ve İzlandalı ortaklar GEG ve North Tech Energy, şirketler tarafından açıklandığı üzere Güney Şili’de bulunan Peumayén jeotermal ruhsatı kapsamında Adobera jeotermal projesinin modüler gelişimi ile ilerleyecek.

Dutch Transmark Renewables’ın bir yan kuruluşu olan Transmark Chile, ilk olarak 2018’in başlarında Peumayén imtiyazı için bir arama ruhsatı aldı. Tolhuaca yanardağının yan taraflarında daha önce yapılan arama faaliyetlerinden elde edilen verileri dikkatlice değerlendirdikten ve ek çalışmaları tamamladıktan sonra kapsamlı bir kalkınma planı hazırladılar. çalışmalar ve saha çalışması. Transmark Şili’ye daha sonra projenin geliştirilmesine izin veren bir jeotermal işletme lisansı verildi. Bu yılın başlarında, proje şirketi Adobera SpA, Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı ve kalkınma bankası KfW tarafından finanse edilen GDF tesisi aracılığıyla 9,8 milyon Euro’luk ortak finansman sağladı.

Şimdi, Transmark ve İzlandalı ortakları, proje için iddialı geliştirme planını sürdürmek için bir ortak girişim kurdular.

Önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek arama sondajının ardından, ilk geliştirme planı, 2023’te faaliyete geçmesi planlanan 3 MWe’ye kadar elektrik üretim kapasitesine sahip ilk santralin modüler bir yaklaşımını öngörüyor. Daha sonra – ilk keşif çalışmalarından itibaren üç yıldan kısa bir süre içinde – ve başlangıç tarihi 2024 olan 9MWe’lik santral hedefleniyor.

Bu yeni ortaklık, ortaklarının jeotermal geliştirme konusundaki kapsamlı deneyimine dayanmaktadır. Bu yılın başlarında Transmark Renewables, Çanakkale, Türkiye’de 3,2 MW’lık bir jeotermal enerji santralinin ticari işletmesine başladı. Şirketin Türkiye ve Şili’de ek jeotermal geliştirme projeleri var ve Hollanda’daki geliştirme potansiyelini araştırıyor. İzlandalı jeotermal geliştirme şirketi GEG, Kenya ve İzlanda’da toplam 86 MW güç üretim kapasitesine sahip 16 jeotermal enerji santralini başarıyla tasarladı, geliştirdi ve devreye aldı. North Tech Energy, İzlanda, Ruanda, Filipinler ve Endonezya’da sondaj ve ilgili hizmetler sağlayan çok sayıda jeotermal projede yer aldı ve Endonezya’daki proje geliştirmesini ilerletiyor.

Transmark Renewables – “Sondaj ve jeotermal enerji santrali geliştirme konusundaki büyük deneyimlerini temel alan İzlandalı ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Birleştirilmiş deneyimimiz ve becerilerimiz, Adobera jeotermal projemizin geliştirilmesine yardımcı olacak, ”diyor Transmark Renewables CEO’su Frederik Kam.

GEG – “Jeotermal kuyu başı enerji santrali çözümümüzün tedariki ve inşasının ötesinde daha geniş uluslararası jeotermal gelişime adımımızla, Transmark Renewables ve NTE ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. GEG CEO’su Sigthor Jónsson, “Modüler geliştirme yaklaşımımızın heyecan verici Tolhuaca projesinin hızlı bir şekilde geliştirilmesini sağlamaya yardımcı olacağına inanıyoruz” diyor.

NTE – “Şili, sahip olduğu büyük jeotermal kaynaklarla, şimdiye kadar Güneydoğu Asya ve Afrika’ya odaklanan çalışmalarımızı yaymamız için bize büyük bir fırsat sunuyor. Ortaklarımız Transmark Renewables ve GEG ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz. North Tech Energy CEO’su Geir Hagalínsson, “Bunlar heyecan verici zamanlar ve gelecekte Tolhuaca’da ve ötesinde bu ortak girişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” diyor.

Transmark Renewables, merkezi Amsterdam, Hollanda’da bulunan uluslararası bir aile şirketidir. Uluslararası olarak yenilenebilir jeotermal enerji projelerinin geliştirilmesinde uzmanlaşmıştır. Şirketin Çanakkale, Türkiye’de faal bir jeotermal enerji santrali ve Şili, Türkiye ve Hollanda’da geliştirilmekte olan çeşitli jeotermal lisansları ve projeleri bulunmaktadır.

Şili projelerinin operasyonları ve geliştirilmesi, Transmark’ın Şili’deki yan kuruluşu Transmark Chile tarafından yürütülmektedir.

GEG Power, kuyudan iletim hattı bağlantısına anahtar teslimi jeotermal enerji santrali çözümleri sunma konusunda güçlü deneyime sahip İzlandalı bir jeotermal geliştirme şirketidir. Şirket, Kenya ve İzlanda’daki 16 jeotermal enerji santralinin tasarımı, mühendisliği, teslimatı ve inşasında güçlü deneyime sahiptir. Modüler jeotermal kuyu başı santrallerinde 85,6 MW’ın geliştirilmesi ve teslimi ile şirket, jeotermal projelerin daha hızlı geliştirilmesinde ve projelerin finansmanında ve daha fazla inşasında esneklik sağlayan modüler bir geliştirme yaklaşımında öncü olmuştur.

North Tech Energy (NTE), merkezi İzlanda’da, Endonezya’da bir yan şirket olan ve Afrika’da faaliyet gösteren bir jeotermal sondaj ve hizmet firmasıdır. Şirket, hem arama hem de üretim amaçları için standart ve ince iyi sondaj konusunda benzersiz bir şekilde uzmanlaşmıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy