Haberler

Umut Barış Ülgen’den ‘Türkiye’deki Jeotermal Uygulamalar ve Gelişmeler’ine yönelik sunum

Kariyer Günleri Afişi (kaynak: Umut Barış Ülgen LinkedIn)
Merve Uytun 1 Haz 2021

Muğla Üniversitesi Kariyer Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikte Medithermal Enerji A. Ş. Genel Müdürü Umut Barış Ülgen tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencileri “Kariyer Günleri” kapsamında düzenlenen etkinlikte Medithermal Enerji A. Ş. Genel Müdürü Umut Barış Ülgen jeotermal projelerdeki deneyimlerini jeoloji mühendisliği öğrencileriyle paylaştı. Etkinlik 21 Mayıs Cuma günü canlı olarak gerçekleşti. Türkiye’deki jeotermalin son on yılının konuşulduğu toplantı jeotermal uygulamaların gelecekte nasıl bir yön izleyeceği de vurgulandı. Öğrencilerin sorularıyla zenginleşen buluşmada, tüm Türkiye’ye yayılan farklı projeler ile jeotermal sektörün yeni istihdam yaratma kapasitesine de değinildi.

Ülgen, konuşmasında Enerji üretim tesislerindeki büyümenin yakın zamanda Jeotermal seracılık, ısıtma sistemleri ve turizmde de görüleceğini vurguladı. Türkiye çapında hazırladıkları çalışma ile ilçe bazında mevcut 929 ilçeden bilgisine ulaştıkları 448 ilçede Jeotermal aram faaliyeti yapıldığını ve 330 ilçede ise Jeotermal suyun kullanımda olduğunu belirtti.

Jeotermal bir tesisin yatırım evrelerini anlatan Ülgen, 1688 MW a ulaşan Jeotermal Enerji Santrallerinin tiplerini, boyutlarını ve coğrafi dağılımlarını anlattı. Ege ve İç Anadolu bölgesinde enerji üretimine uygun birçok alan olduğunu belirtti.

Türkiye’de kurulu seraların ~% 86 sının Akdeniz bölgesinde ve ~% 48 nin Antalyada olduğunu belirten Ülgen jeotermal su ile ısıtma sayesinde seracılık faaliyetlerinin ülke çapına yayılmaya başladığını aktardı. Değişen iklim koşulları nedeni ile fırtına ve hortum gibi afetler oluştuğunda zarar görecek sera miktarıda azalmış olacaktır. Yetiştirilen ürün için gerekli ısıyı sabit bir şekilde sağlayan jeotermal ısıtmalı seralar hem kaliteli hem de 3 kata kadar fazla ürün almayı sağlamaktadır.

Türkiyede deki jeotermal sahaların ~% 55 i jeotermal ısıtmaya uygundur. Fosil yakıtlar gibi diğer ısıtma sistemlerine göre göre daha çevre dostu, ekonomik, düşük işletme ve bakım maliyetli ve yüksek verimli jeotermal ısıtmalara giderek artmaktadır. En son örneklerinden biri de Aydın Pamukören’de kurulmaya başlanmıştır.

Türkiye Turizmini jeotermal ısıtma ile ülke çapına yaymak ve de 12 ay boyunca turizm faaliyetine imkan tanıması açısından termal turizm ülke ekonomisi için oldukça önemli bir noktadadır. Termal otel ve SPA’larla birlikte sağlık Turizminin gelişmesinede büyük katkı sunmaktadır. Afyon bölgesindeki 5 yıldızlı termal tesislerden Yozgat Boğazlayandaki termal havuza kadar geniş bir yelpaze deki tesisler uluslararasından yerel halka kadar her kesime hizmet sunmaktadır.

Kaynak: e-posta bildirisi