Haberler

UNFC jeotermal sınıflandırma standardına ilgi artıyor

Calgary Savaş Müzesi'ndeki Birleşmiş Milletler bayrağı (kaynak: sanjitbakshi / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 18 Oca 2023

Daha fazla ülke ve jeotermal uzmanı, jeotermal kaynakların sınıflandırılması ve raporlanması için UNFC standartlarının benimsenmesi konusunda UNECE ve IGA ile işbirliği yapıyor.

Birleşmiş Milletler Kaynaklar Çerçeve Sınıflandırması (UNFC) standardı, dünya çapındaki jeotermal uzmanlarının artan ilgisini çekerek, iklim eylemine ve sürdürülebilir kalkınmaya katkısı için güçlü bir potansiyel olduğunu gösteriyor.

UNFC, verimli ve etkili yönetimlerini kolaylaştırmak için ortak bir dil sağlayan kaynakları sınıflandırmak için küresel olarak uygulanabilir bir standarttır. Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA), 2014 yılında Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) ile imzalanan bir mutabakat zaptı aracılığıyla UNFC’nin jeotermal enerjiye uygulanmasına ilişkin belgelerin geliştirilmesinden ve sürdürülmesinden sorumludur. Bu işbirliğinin en son sonucu IGA’nın UNFC Ad Hoc Komitesi tarafından UNFC’nin Jeotermal Enerji Kaynaklarına Uygulanması için Güncellenmiş Spesifikasyonların geliştirilmesidir.

Geçtiğimiz yıllarda UNFC, Etiyopya, Meksika, Endonezya ve St. Lucia dahil olmak üzere bir dizi ülke için jeotermal kaynak sınıflandırmaları ve pilot projeler geliştirmek için kullanıldı. Eylül 2022’de Avustralya, Avustralya Jeotermal Derneği’nin (AGA) rehberliğinde jeotermal enerji kaynaklarının sınıflandırılması ve raporlanması için UNFC Jeotermal Spesifikasyonlarını zorunlu kılan ilk yargı alanı oldu.

Ekim 2022’de, Orta Amerika Entegrasyon Sisteminin (SICA) tüm üyeleri olan Orta Amerika ülkelerinden delegasyonlar, sürdürülebilir jeotermal uygulamalardaki uzmanlığı paylaşmak için UNECE ve Kaynak Yönetimi Uzman Grubu uzmanlarıyla görüştü. Tartışmalar, jeotermal enerji dağıtımını büyütmek ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek için ilerlemenin ayrıntılı ve yapılandırılmış analizini ve teknik desteği içeriyordu.

Almanya’nın Alman Uluslararası İşbirliği Derneği (GIZ), UNFC’nin jeotermal enerjiye uygulanmasını kolaylaştıracak bir dijital araç geliştirmek için SICA ülke uzmanlarıyla birlikte çalışıyor.

“Jeotermal enerji, yeterince kullanılmayan ve az gelişmiş bir sürdürülebilir enerji kaynağıdır. Ülkelerin finansmana erişim için bilgiyi, teknoloji transferini ve uyumlaştırılmış verileri genişletmek için desteğe ihtiyacı var. UNFC Adhoc Komitesi Başkanı Gioia Falcone, Birleşik Krallık gibi ülkeleri, tüm jeotermal kaynaklarını UNFC’ye dayalı olarak değerlendirmede öncülük etmeye çağırıyorum” dedi.

“UNECE, jeotermal enerji de dahil olmak üzere tüm doğal kaynakların sürdürülebilirliğini desteklemek için kapsayıcı ve şeffaf diyalog, en iyi uygulamaların ve öğrenilen derslerin paylaşılması için bir platform sunuyor. UNECE Sürdürülebilir Enerji Bölümü Direktörü Dario Liguti, kardeş BM Bölge Komisyonları ile işbirliği içinde, ülkelerin Birleşmiş Milletler’in 2030 Gündemini ve Paris Anlaşmasını yerine getirmelerini sağlamak için destek mevcuttur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy