Haberler

User4GeoEnergy projesi Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğini teşvik ediyor

İzlanda, Kopsvatn'daki Varmaorka jeotermal tesisi (kaynak: şirket)
Merve Uytun 5 Tem 2022

Polonya, Macaristan, Slovakya ve Norveç'ten ortaklardan oluşan bir heyet, User4GeoEnergy projesinin bir parçası olarak İzlanda'yı ziyaret etti.

26-28 Nisan 2022 tarihleri ​​arasında Polonya, Macaristan, Slovakya ve Norveç’ten ortaklardan oluşan bir heyet, İzlandalı şirketlerin jeotermal enerji ve bölgesel ısıtma ile ilgili faaliyetlerini tanıtmak amacıyla İzlanda’yı ziyaret etti. Bu, kullanıcı özelliklerini değiştirerek jeotermal tesislerde enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan User4GeoEnergy projesinin bir parçasıdır.

User4GeoEnergy, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç tarafından AÇA ve Norveç Bölgesel İşbirliği Hibe Fonu aracılığıyla ortaklaşa finanse edilmektedir. Toplam bütçesi 1,32 milyon Euro olan proje Ekim 2020’de başladı ve Eylül 2023’e kadar devam ediyor.

Proje ortakları arasında Ulusal Enerji Kurumu, Polonya Bilimler Akademisi Maden ve Enerji Ekonomisi Araştırma Enstitüsü (MEERI PAS), SLOVGEOTERM a.s. Slovakya’dan, Macaristan’dan InnoGeo Ltd. ve Norveç’ten NORCE Norveç Araştırma Merkezi AS.

Ziyaret sırasında heyet, çeşitli ürün, hizmet ve ilgili faaliyetlerde jeotermal enerji geliştiren veya kullanan şirketlerle bir araya geldi. Ziyarete katılan şirketlerin listesi arasında HS Orka, Jeotermal Araştırma Kümesi (GEORG), Hitaveita Seltjarnarnes, ON, CarbFix, GeoSilica ve Varmaorka yer alıyor.

User4GeoEnergy projesiyle ilgili daha fazla ayrıntı, projenin resmi web sitesinde mevcuttur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy