Haberler

Utah FORGE jeotermal araştırma projesi ilk yönlü kuyu sondajına başladı

Utah, ABD, FORGE Milford sahasının havadan çekilmiş fotoğrafı (kaynak: Utah FORGE, Seequent aracılığıyla)
Cannur Bozkurt 2 Kas 2020

Utah FORGE projesi, jeotermalde bir ilk olan, sert, sıcak kristal granit içerisinde, yüksek sapmalı yönlü kuyu sondajına başladı. Kuyu toplam uzunluğu yaklaşık 3.400 metre olarak öngörülüyor.

ABD Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen Jeotermal Enerjide Araştırma için Utah Frontier Gözlemevi (FORGE), ilk yüksek dereceli yönlü derin kuyu sondajının başladığını duyurdu. Petrol ve gaz üretimi için sık sık yüksek sapma gösteren yönlü kuyular açılmaktadır, ancak bu, jeotermal endüstrisinde karşılaşılan yaygın bir uygulama değildir. Utah FORGE ekibi, sıcak, sert kristal graniti delerken bu zorluğun üstesinden gelen ilk örnek olacak.

Kuyunun üst kısmı dikey olarak yaklaşık 1.433 metre çökeltide delinecek ve bu noktada sert kristal granite nüfuz edecek. Yaklaşık 1.800 metre kuyu, dikey noktasından 65º’lik bir eğime ulaşıncaya kadar her 30 metrede 5º açıyla kademeli olarak yönlendirilecek. Kuyunun toplam uzunluğunun 3.353 metre, toplam dikey uzunluğunun ise yaklaşık 2,600 metre olması planlandı. Bu derinlikteki sıcaklığın ise 270 santigrat derece olması öngörülüyor.

Utah FORGE Baş Araştırmacısı Joseph Moore, “Bu, Utah FORGE projesinde heyecan verici bir aşamadır ve Gelişmiş Jeotermal Sistemler (EGS) teknolojilerinin ticari olarak uygulanabilir olduğunu kanıtlamanın anahtarıdır” dedi. “Araştırmamızın amacı, doğal olarak var olmayan bir jeotermal kaynağın oluşturulması için araçları ve teknolojileri test etmektir. Uygun maliyetli EGS teknolojileri geliştirmek, ayaklarımızın altındaki muazzam enerji potansiyelini yakalamak ve Amerika Birleşik Devletleri’nde düşük maliyetli, çevreye duyarlı ve yenilenebilir enerji sağlamak için önemli bir adımdır.

Kuyu tamamlandığında, EGS kaynağının geliştirilmesini kolaylaştırmak için bir dizi test yapılacak. Testlerden bazıları, mikrosismisitenin dikkatle izleneceği kısa süreli enjeksiyon deneyleri yoluyla stres koşullarının belirlenmesini içerecek. Diğer testler, yeni oluşturulan EGS rezervuarında suyun sirkülasyonu ve ısınması için yollar oluşturacak olan granitteki mevcut ve indüklenmiş kırıkların oryantasyonunun ve dağılımının yorumlanmasına izin verecek.

Bu testlerin ve Ar-Ge faaliyetlerinin sonuçları ikinci yönlü kuyuyu planlamak için kullanılacak. İkinci kuyunun sondajının 2022 başlarında yapılması planlanıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy