Haberler

Vakıf Katılım’dan belediyelerin yenilenebilir enerji projelerine finansman

Vakıf Katılım web sitesi anlık ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt 14 Ara 2020

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, jeotermal da dahil olmak üzere yenilenebilir enerji alanında, 50 belediyeye, toplam 600 milyon TL yeşil enerji yatırım desteği yapmayı planladıklarını duyurdu.

Katılım bankacılığı sektörünün en genç üyelerinden olan Vakıf Katılım, ana kurucusu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaşatılan “Vakıf Kültürü”nün önemli bir kurumu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Kurum, önümüzdeki dönemde güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle enerji santralleri kurulumunda belediyelerle iş ortaklıkları gerçekleştirerek, 50 belediyeye 600 milyon TL yeşil enerji yatırım desteği yapmayı planlıyor.

Başlangıç olarak 10’un üzerinde belediyeye GES Projesi ile ilgili destek veren Vakıf Katılım, otopark, ulaşım, tarım, sağlık hizmetleri ve atık yönetimi konularında beledilerin akıllı şehir çalışmalarına da finansal kaynak sunuyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, 40 bin haneye temiz enerji sağlamayı hedeflediklerini belirterek, Türkiye’nin zengin ve çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarının doğru ve etkin kullanımı ile hem çevrenin korunması, hem de belediyelerin ekonomik anlamda gelişmesine katkı sağlanacağını belirtti.

Göktaş sözlerine şöyle devam etti: “Vakıf Katılım olarak bizler de milli ekonomiyi destekleme vizyonumuzdan hareketle belediyelerimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yapacakları yatırımlar ile akıllı şehir projelerine destek olmaya başladık. Elbette önümüzdeki dönemde bu alanda yapacağımız çalışmaları daha da genişletmek istiyoruz. Yenilenebilir enerji alanında 50 belediyeye toplam 600 milyon TL yeşil enerji yatırım desteği yapmayı planlıyoruz. Milli enerji kaynaklarına yaptığımız bu yatırımla 40 bin haneye enerji sağlamış olacağız. Ülkemizin gelişimine destek olacak tüm uygulamaların ve çalışmaların en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Dünya