Haberler

Vallourec, kapalı döngü jeotermal girişimi GreenFire Energy’ye yatırım yapıyor

Coso kuyusu, California (kaynak: GreenFire Energy)
Merve Uytun 10 May 2022

Fransız boru çözümleri sağlayıcısı Vallourec, daha önce duyurulan A Serisi finansman turunun bir parçası olarak ABD kapalı döngü jeotermal teknolojisi girişimi GreenFire Energy'ye yatırım yapıyor.

Geçtiğimiz hafta paylaşılan bir basın açıklamasında, merkezi Fransa’da bulunan çok uluslu şirket Vallourec, ABD merkezli kapalı döngü jeotermal enerji teknolojisi girişimi GreenFire Energy Inc’e yatırım yaptığını duyurdu. Vallourec, birinci sınıf boru çözümleri alanında dünya lideri bir tedarikçidir. İşlem, diğer büyük yatırımcılar Baker Hughes ve Helmerich & Payne ile birlikte “A Serisi” finansmanın bir parçası olarak gerçekleştirildi. Baker Hughes’un yatırımını zaten bildirmiştik.

Vallourec ve GreenFire Energy, 2019’dan beri çeşitli alanlarda birkaç başarılı Kapalı Döngü Jeotermal gösterici üzerinde birlikte çalışıyor. Bu yatırım, iki şirket arasındaki ilişkiyi daha da güçlendirecek.

Vallourec THERMOCASE (R) Vakum Yalıtımlı Boru (VIT), kapalı döngü jeotermal sistemlerin önemli bir etkinleştiricisidir: bu termal olarak yalıtılmış borular, yeraltı ısısının toplanmasına izin verir ve minimum kayıpla yüzeye (sıcak su veya buhar olarak) getirir. THERMOCASE® ürün yelpazesiyle VIT’deki öncülüğü sayesinde Vallourec, kuyu içi ısı eşanjörleri için ısmarlama çözümler tasarlayarak ve üreterek GFE’yi destekleyebilecektir.

Jeotermal enerjinin, her zaman “açık” olabilen, düşük karbonlu ve çok yönlü enerji sağlayan tek yenilenebilir kaynak olduğu için enerji geçişinde ve ekonomilerimizin karbondan arındırılmasında önemli bir rol oynaması bekleniyor. Geleneksel sistemler çok özel alanlarda jeotermal kaynakların kullanımına dayanırken, GreenFire Energy tarafından geliştirilen gibi Gelişmiş Jeotermal Sistemler neredeyse her yerde enerji üretme olasılığını ortaya çıkarabilir.

Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Philippe Guillemot, “GreenFire Energy’ye yapılan bu yatırımla Vallourec, geleceğe hazırlanmak için enerji geçişinde uzun vadeli bir oyuncu olma tutkusunu bir kez daha gösteriyor” dedi. “İnovasyon, Vallourec’in DNA’sındadır ve dönüşümümüzü hızlandırmak için kilit kaldıraçlardan biridir. GreenFire Energy’nin bu yenilikçi kapalı döngü jeotermal teknolojilerini geliştirme çabalarını desteklemekten gurur duyuyoruz. Müşteri odaklılık da bizim için çok önemli: Baker Hughes ve Helmerich & Payne ile birlikte çalışarak jeotermal operatörlerin zorluklarını karşılamak için çözümlerimizi daha da iyileştirme fırsatına sahip olacağız.”

GreenFire Energy CEO’su Joseph Scherer, “Vallourec, Baker Hughes ve Helmerich & Payne gibi endüstri liderlerinin yatırımları, teknolojimizin, küresel ölçeklenebilirlik vaadimizin ve boru hattımızda sahip olduğumuz ticari fırsatların bir başka onayıdır” dedi. . “Vallourec ekibi, teknoloji ihtiyaçlarımız ve projelerimiz hakkında derin bir anlayışa sahip ve GreenFire desteğini sürdürmeye kararlı.”

Vallourec, onlarca yıldır tüm dünyada (Endonezya, Almanya, ABD, Doğu-Afrika, Hollanda…) büyük konvansiyonel jeotermal projelerde yer almakta olup, çalışma koşulları açısından en zorlu gereksinimleri karşılayan muhafazalar tedarik etmektedir. THERMOCASE (R) VIT çözümü sayesinde Vallourec, kapalı döngü jeotermal teknolojisi ve sistemlerinin geliştirilmesinde de ön saflarda yer almaktadır.

GreenFire Energy, dünyanın temiz, sürekli yenilenebilir enerjiye geçişini hızlandırmak için yenilikçi jeotermal teknoloji geliştirir ve uygular. GreenFire’ın GreenLoop (TM), jeotermal enerji üretimi için kullanılmak üzere dünyanın derinliklerinden ısı çeken ve taşıyan kapalı döngü jeotermal teknolojisidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy