Haberler

Video – Jeotermal enerji kapasitesi ile Ege Bölgesi öne çıkıyor

Etkinlik ekran görseli (kaynak: Anadolu Ajansı YouTube kanalı)
Merve Uytun 18 Oca 2023

Bu videoda, AA muhabirinin, jeotermal enerjiden elektrik üretiminde JESDER Başkanı Ufuk Şentürk ile yaptığı röportajı ve Jeotermalin, konut ısıtma, seracılık, yaş gıda kurutmacılığı gibi alanlarda kullanımıyla ilgili derlemeyi izleyebilirsiniz.

AA muhabirinin, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye’de jeotermal enerjinin, özellikle yüksek potansiyele sahip Ege Bölgesi’nde elektrik üretimi, konut ısıtma, seracılık, yaş gıda kurutmacılığı gibi alanlarda çeşitli kullanımı bulunuyor. Dünya genelinde yaklaşık 80 ülke jeotermal enerjiyi, ısıtma ve soğutma uygulamalarında, 24 ülke ise elektrik üretiminde kullanıyor.

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için jeotermalin önemli bir alternatif olduğunu vurguladı ve jeotermal enerjiye yatırımların artması gerekliliğine işaret etti. Şentürk, Türkiye’nin jeotermal enerji kurulu gücünün tamamına yakınının bulunduğu (yüzde 98) Ege Bölgesi’nin, elektrik üretiminin yanında konutlarda ısıtma, gıda, sağlık, seracılık, soğutma, sebze ve meyve kurutma gibi alanlarda da yatırımcılara ve yerel halka fırsatlar sunduğunu belirtti.

“Ulusal bir politika haline getirildiğinde jeotermal ile 500 bin konut ısıtılabilir”

İzmir Jeotermal AŞ İşletme Müdürü Tolga Sayık, yaklaşık 40 yıl önce Balçova’da ilk sondajın yapılmasıyla konut ısıtmada başarıya ulaşıldığını ve şu an Türkiye’de 160 bin konutun ısıtılmasında jeotermal enerjinin kullanıldığını söyledi. Bu alanda jeotermal enerji kullanımının yaygınlaşmasının politika ve teşviklerle gelişebileceğine işaret eden Sayık, “Ulusal bir politika haline getirildiğinde bu sayı 500 bine ulaşabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük serası olan Agrobay Seracılık İşletme Müdürü Ahmet Taner de jeotermal enerji kuyusundan seralara ulaştırılan sıcak akışkanın, seraların ihtiyaç duyduğu sıcaklığın ayarlanmasında nasıl kullandıklarını aktardı.

Lisanslı santraller çoğunlukta

Çoğunlukla lisanslı santrallerin bulunduğu Türkiye’de aralık sonu itibarıyla jeotermal enerji kurulu gücünde 882.9 megavatla Aydın lider konumda bulunuyor. Aydın’ı 379.4 megavatla Denizli, 378.7 megavatla Manisa, 30.5 megavatla Çanakkale, 12 megavatla İzmir ve 2.8 megavatla Afyonkarahisar takip ediyor. Türkiye’nin jeotermal enerjide 6 ilde bulunan santralleriyle geçen yılsonu itibarıyla 1686.3 megavatı aşan kapasitesi bulunuyor.

Tüm merak edilenlere aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz:

Kaynak: AA