Haberler

Video – Jeotermal İcra Alanı Haritalaması; ABD örnek çalışma incelemesi

İcra Bazlı Keşif Piramidi (kaynak: ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 13 Haz 2020

Bu web semineri sunumları, ABD'deki Mississippi, Alabama ve Georgia'daki jeotermal potansiyelin araştırılması üzerine, petrol ve gaz sektöründen jeotermal araştırma alanındaki icra alanı eşlemesinin uyarlanmasını ele alıyor.

Danimarkalı WellPerform firmasından bu çevrimiçi sunum araştırma danışmanı Tina Rasmussen, Play Area Mapping’i (İcra Alanı Haritalaması) kullanarak jeotermal kaynaklar için Mississippi, Alabama ve Georgia eyaletlerini tarayan yakın tarihli bir çalışmanın sonuçlarını açıklayarak, sadece birkaç ay içinde çok geniş bir alanda üst düzey bir tarama yapmanın nasıl mümkün olduğunu gösteriyor.

Sonuçlar daha sonra yerel odaklı daha ayrıntılı çalışmaları kapsamak için kullanılabilir. Çalışma, Southern Company için ortak Petrolern LLC ile işbirliği içinde gerçekleştirilmiş.

İcra alanı eşlemesine yaklaşım, veri madenciliği ve bir veri yönetimi çerçevesine, ardından bir veri sentezine veya havzaya odaklanır. Daha sonra ayların zaman diliminde, oyuna özgü veri kümeleri oluşturulur ve bir “icra” envanteri veya İcra Odak adı verilen öğe oluşturmaya bakılır. … Daha sonra uzun vadeli (yıl) odak alanlarını belirlemek, potansiyel envanter oluşturmak ve Prospect Focus olarak adlandırılan potansiyel portföyü seçme adımları gerçekleşir.

Bu sunum ve yaklaşım, jeotermal keşif için petrol ve gaz teknik bilgisinden yararlanma bağlamında ilginç olabilir. Bir endüstri olarak jeotermal enerjinin olgunlaşması için petrol ve gaz araştırmalarından benimsenen bu tür sistematik bir yaklaşımın gerekli olabileceğine inanılmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy