Haberler

Videolar: Dünya Bankası / ESMAP, Küresel Jeotermal Kalkınma Planının Beş Yılı

Sri Mulyani, World Bank announcing the Global Geothermal Development Plan 2013 in Reykjavik (source: World Bank)
Eren Günüç 5 May 2018

Geçtiğimiz hafta İzlanda Jeotermal Konferansı'ndaki çalışmasını takip eden Dünya Bankası'nın ESMAP programı, etkinliğin katılımcıları ile kısa video görüşmelerini paylaştı. Videolar arasında TKB RSM Yöneticisi Ruken Öztekin ve TSKB Bölüm Başkanı Coskun Kanberoğlu ile yapılan video görüşleri de var.

Jeotermal enerji, iklim değişikliğinin üstesinden gelmek ve sürdürülebilir ve adil bir büyümeyi teşvik etmek için küresel çabanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Dünya çapında yaklaşık 40 ülke, enerji ihtiyacının jeotermal enerji ile büyük bir kısmını karşılayabilir. Ancak jeotermal kaynak gelişiminin hızı, esas olarak erken aşama yatırım risklerinden dolayı yavaş olmuştur.

4. İzlanda Jeotermal Konferansı (IGC), küresel jeotermal sektöründen 600’den fazla katılımcıyı bir araya getirerek fikirleri paylaştı ve “jeotermal gelişimin hızını hızlandırmak için engelleri nasıl kıracağız?” sorusunu cevaplamak için bilgi ve anlayış alışverişinde bulundu.

ESMAP, 2013 yılında Reykjavik’te IGC’de başlatılan Küresel Jeotermal Kalkınma Planı’nın (GGDP) 5. yıldönümünü anmak üzere İzlanda Dışişleri Bakanlığı ile ortak bir etkinlik düzenlemiştir. Oturum, GGDP’nin ön aşamaların riskini azaltmaya nasıl yardımcı olduğunu göstermiştir.

İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Th. Johannesson, IGC’nin açılış genel kurulunda katılımcıları karşılamıştır.

Dünya Bankası’nın etkinliğe katılımının bir parçası olarak, ESMAP ekibi jeotermal perspektifler hakkında kısa video görüşmeleri yaptı. İşte videolar:

Enerji Ofisi, Altyapı, Limanlar ve Enerji Dairesi’nden Charlin Bodley, St. Lucia, ülkesinin sürdürülebilir büyüme için jeotermal enerjiyi nasıl büyüttüğünü anlatıyor

Endonezya, PT SMI, Endonezya Finansman ve Yatırım Direktörü Edwin Syahruzad, ülkesinin yenilenebilir enerji görüşünden bahsediyor ve jeotermal kalkınmada risk azaltımının önemini vurguluyor.

İzlanda Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi María Erla Marelsdóttir, jeotermalde İzlanda’nın liderliğini sunuyor ve Dünya Bankası ile olan işbirliğini vurgulayarak toplumsal cinsiyete odaklanıyor.

Cibuti Jeotermal Kalkınma Ofisi Genel Müdürü Kayad Moussa Ahmed, ülkesinin yaklaşan Fiale projesinden vizyonunu ve beklentilerini anlatıyor

Columbia Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Çözümler Başkanı Ellen Morris, jeotermal projelerin toplumsal cinsiyet ve sosyal açıdan nasıl dahil olabileceğini tartışıyor

Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) Başkanı Alexander Richter, erken aşama jeotermal gelişimin riskinin önlenmesinin önemini vurguluyor.

Türkiye’nin yenilenebilir enerjiye geçişini desteklemek için ESMAP’ın Küresel Jeotermal Gelişim Planı, bir Risk Paylaşım Mekanizması (RSM) yoluyla erken aşamada sondajı azaltarak ve uzun vadeye erişim sağlayarak jeotermal kalkınma için özel sektör yatırımlarını ölçeklendirmek için 350 milyon ABD Doları tutarında bir projeden yararlanmaya yardımcı oldu.

Türkiye Kalkınma Bankası RSM Yöneticisi Ruken Öztekin  ve TSKB Bölüm Başkanı Coskun Kanberoğlu görüşlerini paylaşıyorlar:

Kaynak: ThinkGeoEnergy aracılığıyla