Haberler

Vincent & Grenadines jeotermal projeleri düşük geçirgenliğe teknik çözüm araştırıyor

La Soufriere, St. Vincent, Karayipler'deki sahada sondaj kulesi (kaynak: Stv Online)
Cannur Bozkurt 31 May 2020

Vincent & Grenadinler, jeotermal enerji projeleri için açılan kuyuların geçirgenliğinin yetersiz olması nedeniyle, projeyi uygulanabilir kılmak için teknik çözümler araştırmaktadır.

Yerel olarak bildirildiği üzere, St. Vincent ve Karayipler’deki Grenadinler’deki jeotermal proje hakkında devam eden tartışmalar gündemdeki yerini koruyor.

Ada devletinin hükümetine göre, ülke için daha büyük ölçekli jeotermal enerji üretimi planları ciddi zorluklarla karşı karşıya.

Başbakan Ralph Gonsalves konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “La Soufriere yanardağının yamaçlarına kazılan kuyuların, elektrik üretimi için gereken düzeyde ısıya sahip olduğunu ancak yetersiz geçirimlilik nedeni ile enerji üretmediğini” söyledi.

Gonsalves sözlerine şöyle devam etti: “Kaç megavat alacağınızı görmek için bir test olmalı. Açıkça, geçirgenliğin yetersizliği göz önüne alındığında, tahmin edilen jeotermal çıktıyı alamayacaksınız, bu yüzden soru projede ilerlemenin mantıklı olup olmadığı yönünde.”

Tamamlanan sondajın ardından, jeotermal gücün ekonomik üretimi için kayaların geçirgenlik sorununun üstesinden gelebilmek için daha fazla test yapılması bekleniyor.

Kuyular, güç üretmek için fazlasıyla yeterli olan 250 derecelik bir sıcaklığa sahip, ancak kuyu debileri beklentilere uygun değil. Diğer teknolojilerin nasıl kullanılabileceği ise araştırılıyor.

İlgili finansman ortakları için – habere göre – projenin geleceğine yönelik yaklaşımların hibe şeklinde nasıl finanse edileceği ya da destek sağlayabilecek yapı belirsiz. Finansman ortakları Amerika-içi Kalkınma Bankası ve Karayip Kalkınma Bankası’dır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy