Haberler

Vulcan Energy, jeotermalden pil sınıfı lityum üretiyor

Planlanan jeotermal-lityum üretim tesisinin çizimleri (kaynak: Vulcan Energy Resources)
Merve Uytun 8 Eki 2021

Vulcan Energy'nin Sıfır Karbon Lityum Projesi, jeotermal tuzlu sudan çıkarılan ilk pil sınıfı lityum örneğini başarıyla üretti.

Vulcan Energy Resources, Almanya’nın Yukarı Ren Vadisi’ndeki Sıfır Karbon Lityum Projesi pilot operasyonlarından ilk pil kalitesinde lityum hidroksit monohidratını (LHM) başarıyla ürettiklerini duyurdu.

Sıfır Karbon Lityum Projesi, birleşik jeotermal enerji ve lityum kaynağından pil kalitesinde lityum hidroksit üretmeyi hedefliyor. Almanya’daki Yukarı Ren Vadisi, Avrupa’nın en büyük lityum kaynağı olarak kabul ediliyor.

Lityum, sorpsiyon pilot tesisi ile aynı yerde bulunan ikili çevrim jeotermal tesisteki tuzlu sudan çıkarıldı. Bu, başlangıçta lityum klorür biçimindedir ve daha sonra üçüncü taraf bir hizmet tarafından saflaştırma ve konsantrasyon için saha dışına gönderilir.

Konsantre lityum klorür, elektroliz yoluyla bir lityum hidroksit çözeltisine dönüştürülür. Çözelti daha sonra lityum hidroksit monohidrata (LHM) kristalleştirilir. Çok düşük kirliliklerle Vulcan tarafından üretilen numune LHM, geleneksel pil kalitesinde kaliteyi aşıyor.

Pilot tesis Nisan 2021’den beri faaliyette. Bu örnek üretimden elde edilen verilerle Vulcan, Hatch ile devam etmekte olan Kesin Fizibilite Çalışması ile ilerleyebilir. Vulcan, 2024 yılına kadar pil sınıfı lityumun 1. Aşama ticari üretimini hedefliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy