Haberler

Waghäuse jeotermal projesi referandumdan destek alamadı

Waghaeusel-Philippsburg yakınlarındaki Germersheim'da Ren Nehri, Almanya (kaynak: flickr/ lLutz Blohm, creative commons)
Merve Uytun 30 Mar 2023

Almanya'nın Waghäusel şehrinde önerilen bir jeotermal proje referandumda halk desteği alamayınca belediye arazi tahsis etmedi.

Yakın zamanda Almanya, Waghäusel’deki jeotermal projenin kaderini belirleyecek bir referandum hakkında haber yapmıştık. Referandum için oyların sayılmasıyla, Waghäusel’de önerilen jeotermal proje, geliştirici Deutsche Erdwärme‘nin umduğu halk desteğini almadı.

Daha spesifik olarak, belediye meclisinin jeotermal projesi için belediye arazisini devredip devredemeyeceğine karar vermek için referandum yapıldı. Olumsuz oy, projenin artık devam edemeyeceği anlamına gelmiyor. Bunun yerine, Waghäusel’deki jeotermal geliştirme artık yalnızca özel arazilerde veya Baden-Württemberg eyaletine ait alanlarda mümkün olacak. Waghäusel’deki durum, jeotermal proje geliştirme sürecinde halk kabulünün ve paydaş katılımının ne kadar kritik olduğunu gösteriyor.

8.257 kişi veya nitelikli oy kullanan nüfusun %48,6’sı referandumda oy kullanmak için geldi. 2.239 kişi (%27,1) belediye arazisinin kiralanmasına olumlu oy verirken, 6.018 kişi (%72,9) karşı oy kullandı. Tüm ilçeler jeotermal proje için belediye arazisinin kiralanmasına veya satışına karşı oy kullandı ve Wiesental bölgesi ‘hayır’ oylarının en yüksek kısmını aldı. Önerilen jeotermal sondaj sahası Wiesenthal’daydı. Referandumun sonucu üç yıl boyunca bağlayıcıdır.

Waghäusel Belediye Başkanı Thomas Deuschle, belediye arazisi üzerine inşa edilmiş olsaydı şehrin proje üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağı yorumunu yaptı. Belediye başkanı jeotermal projeyi desteklemesine rağmen “vatandaşların konuştuğunu” ve sonucun kabul edilmesi gerektiği sonucuna vardı.

Deutsche Erdwärme’den temsilciler, referandum sonucundan duydukları hayal kırıklığını dile getirirken, projeye devam etmeyi planladıklarını da belirtti. Alternatif arsaların jeotermal projeye uygunluğu inceleniyor.

Waghäusel jeotermal projesinde, bölgeyle ilgili önceki çalışmalar, 160 santigrat derecede jeotermal sulara ev sahipliği yapabilecek olası bir kırmızı kumtaşı oluşumu tespit etmişti. Deutsche Erdwärme’nin orijinal planı, Wiesenthal yakınlarında yaklaşık 4000 metre derinliğe kadar sondaj yapmaktı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy