Haberler

Web semineri – Almanya’da jeotermal sulardan piller için lityum, 21 Mayıs 2021

IGC web semineri duyurusu
Merve Uytun 17 May 2021

21 Mayıs 2021'de düzenlenecek, Almanya'da jeotermal sulardan piller için lityum üretimi konulu harika IGC web seminerini kaçırmayın.

Sıradaki IGC Web Semineri’nde, Almanya’daki jeotermal sulardan gelen lityumun, piller için üretiminin jeotermal enerji kullanımına eşlik etmesini sağlayacak bir sürecin geliştirilmesinin nasıl olabileceği tartışılacak.

  • Tarih: 21 Mayıs 2021 Cuma
  • Zaman: 14:00 CEST

Lityum talebi dünya çapında giderek artıyor. Birkaç ülke küresel lityum pazarına liderlik ediyor ve en önemli altı lityum üreticisi Avustralya, Şili, Çin, Arjantin, Zimbabve ve Portekiz’dir.

Elektrikli mobilite için artan lityum talebi nedeniyle, dünya genelinde yeni rezervler ve yeni çıkarma teknolojileri araştırılıyor. Birkaç yıldır, dünya çapında tartışılan bir fikir, lityumun derin jeotermal sulardan geri kazanılmasıdır ve halihazırda bazı bölgelerde uygulanmaktadır. Almanya’da, Kuzey Almanya Havzası (NGB) ve Yukarı Ren Vadisi’ndeki (URV) jeotermal sularda yüksek lityum konsantrasyonları ölçülmüştür (NGB: 240 mg / L’ye kadar, Regenspurg ve diğerleri 2015; ORG: 100 200 mg / L, Sanjuan ve diğerleri 2016). Almanya’nın şimdiye kadar tüm lityum talebi ithalattan karşılandı. Bununla birlikte, Almanya’daki jeotermal sularda bulunan ve şimdiye kadar kullanılmadan yeniden enjekte edilen lityum miktarı ekonomik açıdan dikkat çekicidir.

Almanya’daki derin jeotermal sulardan da endüstriyel lityum üretimini gerçekleştirmek için önce bazı temel (teknik ve ekonomik) sorular açıklığa kavuşturulmalıdır. “Sınırsız – Almanya’daki sıcak derin sulardan lityum üretimine yönelik araştırmalar” ortak projesi, jeotermal sulardan lityum üretiminin uygulanabilir olup olmadığını anlamaya yardımcı olacak bu temel soruları ele alıyor. Proje, Almanya Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir ve EnBW Energie Baden-Württemberg AG, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT), BESTEC, HYDROSION ve Göttingen Üniversitesi ile işbirliği içinde konsorsiyum lideridir.

Seminere buradan kayıt olabilirsiniz.