Haberler

Web Semineri – Almanya’daki Jeotermal Sistemlerden Lityum Ekstraksiyonunun Zorlukları ve Şansları, 21 Ocak 2022

Web semineri duyurusu
Merve Uytun 17 Oca 2022

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü'nden (KIT) Valentin Goldberg ile bu web seminerinde, Almanya'da jeotermal sistemlerden lityum çıkarma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Enerchange ve ThinkGeoEnergy’nin bir ortaklığı olan düzenli IGC Web Semineri serisinin bir parçası olarak, Almanya’daki jeotermal sistemlerden lityum çıkarmanın zorluklarını ve şanslarını tartışacak olan KIT’den bu haftanın sunucusu Valentin Goldberg’i ağırlamaktan gurur duyuyoruz.

Sunumdan sonra tartışma ve daha fazla soru sorma fırsatınız olacak.

KIT’de jeotermal enerji ve rezervuar jeolojisine odaklanan çalışmalarını bitirdikten sonra Valentin Goldberg, 2018-2019 yılları arasında EnBW’de jeotermal tuzlu suların hidrokimyası ve enerji santrali teknolojisinin analizinde stajyer olarak çalıştı. Eylül 2019’dan beri KIT – jeotermal enerji departmanına katıldı. Bu nedenle, teknik proje lideri olarak devam etmekte olan “BrineMine” araştırma projesine katılmaktadır. Proje, jeotermal tuzlu sulardan hammadde çıkarmak için sürdürülebilir ve ekolojik bir süreç geliştirmeyi amaçlıyor.

Web semineri, son bilimsel çalışmalara dayalı olarak jeotermal sıvılardan lityum geri kazanımı için en son ekstraksiyon teknolojilerinin durumunu değerlendirmek ve potansiyel zorlukları belirlemek için bir yaklaşım sağlayacaktır. Sıvı-sıvı ekstraksiyonu, inorganik sorbentler, elektrokimyasal yöntemler ve membran teknolojileri gibi yaygın teknolojiler, jeotermal üretimde uygulanabilirliklerine ve bütünleştirilebilirliklerine göre değerlendirilir. Teknoloji karşılaştırmasına ve Almanya’daki (ve Yukarı Ren Graben’in Fransız kısmındaki) jeotermal gelişimin mevcut durumuna dayanarak, çıkarılabilir lityum karbonat miktarı için farklı senaryolar sunulacaktır.

https://www.igc.event adresinden ücretsiz kayıt olabilirsiniz.