Haberler

Web Semineri – Çözünen Jeotermometri – Uygulamalar ve Gelişim, 13 Ocak 2023

Web semineri duyurusu
Merve Uytun 11 Oca 2023

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü'nden (KIT) Lars Yström ile, çözünen jeotermometri üzerine yaptığı mevcut araştırma hakkında yeni bilgiler için bu web seminerini kaçırmayın.

Enerchange ve ThinkGeoEnergy’nin bir ortaklığı, IGC Webinar serisinde bu hafta, KIT Uygulamalı Yerbilimleri Enstitüsü’nden Lars Yström, jeotermal keşif için çözünen jeotermometri konusundaki mevcut araştırması hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşacak.

Sunumdan sonra, tartışma ve daha fazla soru sorma fırsatınız olacak.

  • Tarih: 13 Ocak 2023 Cuma
  • Saat: 14:00 CET (16:00 TR saatiyle)
  • Kayıt: buradan

Lars Yström, 2019’un başından bu yana Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nün (KIT) Uygulamalı Yerbilimleri Enstitüsü’nde akademik asistan ve doktora öğrencisi olarak çalışmaktadır. Bu nedenle, jeotermometri ve jeokimyasal keşif olan jeotermal ve rezervuar teknolojisi çalışmalarının bir parçasıdır. Mevcut araştırmasının bir kısmı da “MulT tahmin”, çok bileşenli bir jeotermometre ve yapay nöral jeotermometre gibi son derece yenilikçi yazılımların geliştirilmesidir.

Jeotermometri, rezervuar sıcaklığının belirlenmesi için önemli bir jeokimyasal araç oluşturur. Böylece yer altı jeotermal kaynaklarının aranması ve geliştirilmesi amacıyla sıcaklık tahminleri uygulanmaktadır. Çözünen jeotermometride, jeotermal akışkanın jeokimyasal bileşimi, rezervuar ve akışkan arasındaki sıcaklığa bağlı denge durumunu temsil eder. Mineral fazların doygunluğu ve katyon oranları derinlikteki termal koşulları yansıtır ve bu nedenle rezervuar sıcaklığını gösterir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy