Haberler

Web semineri: Doğu Afrika Jeotermal Web Semineri Serisi II, 9-14-16 Haziran 2022

Doğu Afrika Jeotermal Tesisi Çevrimiçi Web Semineri Serisi 2 (kaynak: Geothermal Institute)
Merve Uytun 4 Haz 2022

Doğu Afrika Jeotermal Web Semineri Serisi 2'nin bir parçası olarak, bir binary tesisin içerisi, doğrudan kullanım ve Doğu Afrika'daki hidrotermal sıvı akışına ilişkin fiziksel kontroller konularında üç web semineri gerçekleştirilecektir.

Doğu Afrika Jeotermal Web Semineri Serisinin bir parçası olarak son üç web semineri için kayıtlar başladı. Bu, New Zealand – Africa Geothermal Facility tarafından düzenlenen bir dizi web semineridir.

Web seminerleri genellikle 1,5 saat uzunluğundadır ve muhtemelen ek okuma bağlantılarıyla birlikte önceden kaydedilmiş bir video sunumu içerir. Katılımcıların soruları daha sonraki bir canlı Zoom Soru-Cevap oturumunda ele alınacaktır. Davetli konuşmacılar, Yeni Zelanda’dan kendi alanlarında uluslararası tanınan uzmanlardır ve canlı Soru-Cevap oturumlarında hazır bulunacaklardır.

Başlık: İkili bir tesisin içinde – süreçler ve makineler

Konuşmacılar: Marco Viola ve Tracy Mills

Soru-Cevap programı: 9 Haziran 2022, 10:00 Doğu Afrika Saati

Kayıt linki: Buradan kayıt olabilirsiniz

Bir binary tesis üreticisinde çalışan ve Azorlar ve Türkiye’de fabrikaları devreye almış bir mühendisin görünümü. Ana ekipman parçaları, Organik Rankine Döngüsü (ORC) döngüsü termodinamiği ve bunların nasıl optimize edildiği hakkında bir açıklama verilecektir. Yaş ve kuru soğutmalı gerçek projelerden örnekler sunulacaktır.

Başlık: Doğrudan kullanım

Konuşmacı: Doçent Sadiq Zarrouk

Soru-Cevap programı: 14 Haziran 2022, 10:00 Doğu Afrika Saati

Kayıt linki: Buradan kayıt olabilirsiniz

Doğrudan kullanım, elektrik üretimi dışında herhangi bir son kullanım için enerji sağlamak için jeotermal akışkandaki ısının kullanılmasıdır. Jeotermal doğrudan kullanım endüstrisi, dünya çapındaki sayısız düşük sıcaklık kaynağı nedeniyle her beş yılda bir %50’den fazla büyümeye tanık oluyor. Ana uygulamalar arasında alan ısıtma, sera ısıtması, endüstriyel kullanımlar, su ürünleri ısıtması ve rekreasyon banyoları ve yüzme bulunur. Ders, doğrudan kullanıma ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltma potansiyeline genel bir bakış sağlar.

Başlık: Doğu Afrika’da hidrotermal sıvı akışının fiziksel kontrolleri

Konuşmacı: Doçent Julie Rowland

Soru-Cevap programı: 16 Haziran 2022, 10:00 Doğu Afrika Saati

Kayıt linki: Buradan kayıt olabilirsiniz

Hidrotermal sıvı akışı, kabuğun yapısal mimarisi ve tektonik evrimi ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Bu konuşmada JR, hidrotermal sistemlerin il ve bölge ölçeğinde yerelleşmesini etkilemek için bir araya gelen üç yapısal temeli tanıtıyor. Bunlar Yeni Zelanda, Endonezya ve Doğu Afrika’dan örnekler kullanılarak gösterilmiştir. Aktif ve paleo-yüksek T’nin küresel vaka çalışmalarından mı yararlanıyorsunuz? jeotermal sistemler, rezervuar ölçeğindeki fiziksel kontroller, jeotermal arama ve geliştirmede dikkate alınabilecek modellere örneklendirilmekte ve kavramsallaştırılmaktadır. Web semineri, bu kavramların Doğu Afrika’daki hidrotermal sıvı akışına uygulanmasıyla sona ermektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy