Haberler

Web Semineri – Jeotermal aramada sismik fasiyes sınıflandırması için yapay öğrenme, 14 Ekim 2022

Web semineri duyurusu
Merve Uytun 13 Eki 2022

Leibniz Uygulamalı Jeofizik Enstitüsü'nden (LIAG) Lorena Bello ile jeotermal keşifte Sismik Fasiyes Sınıflandırması için yapay öğrenme konulu bu harika web seminerini kaçırmayın.

Enerchange ve ThinkGeoEnergy’nin bir ortaklığı olan düzenli IGC Web Semineri serisinin bir parçası olarak, jeotermal keşifte Sismik Fasiyes Sınıflandırması için yapay öğrenme uygulaması hakkında daha fazla bilgi sağlayacak olan LIAG’dan Lorena Bello’yu ağırlamaktan onur duyuyoruz.

Sunumdan sonra tartışma ve daha fazla soru sorma fırsatınız olacak.

Lorena Bello, Leibniz Uygulamalı Jeofizik Enstitüsü (LIAG) ile işbirliği içinde Göttingen Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi ve doktora adayıdır. Orta derinlikteki jeotermal rezervuarlar için Kuzey Almanya Havzası’ndaki hidrojeotermal rezervuarların arama riskini en aza indirmekten sorumludur ve aynı zamanda devam eden MesoTherm araştırma projesinde yer almaktadır. Lorena, sismik operasyonlar kalite kontrolü, rezervuar modelleme, sondaj jeofiziği ve kablolu yorumlama alanlarındaki önceki kariyerleri nedeniyle, jeotermal arama süreçlerinde yüksek uzmanlık ve geniş deneyim kazanmıştır.

Üst Triyas Exter Formasyonunun fluvio-deltaik kumtaşları, Kuzey Almanya’daki birçok başarılı jeotermal projenin hedefi olmuştur. Bununla birlikte, rezervuar geometrisi gibi ilgili bilgilerin eksikliğinden kaynaklanan yüksek arama riski, bu rezervuarın diğer alanlarda geliştirilmesini engellemiştir. Havzadan bölgesel ölçeğe yeraltı haritalama yoluyla rezervuar tahminini iyileştirmeye yönelik önceki çalışmaların katkısına rağmen, yerel ölçekte geometri ve kaliteyi betimlemek için onaylanmış bir sismik metodoloji henüz eksiktir. Lorena sunumuyla, 3B sismikte akarsu-deltaik fasiyeslerin tanımlanması için Yapay öğrenme algoritmaları üzerine yaptığı araştırmaya genel bir bakış sunacak ve Kuzey Almanya Havzası’ndaki bir 3B sismik araştırmadan bazı ön sonuçları gösterecek.

Keşif riskini en aza indirmek için yapay öğrenimin nasıl kullanılabileceğini öğrenmek üzere web seminerine kaydolun.

Kaynak: ThinkGeoEnergy