Haberler

Web Semineri – Jeotermal, elektriğin ötesindeki fırsatlar – 25 Ocak 2022

Web semineri duyurusu
Merve Uytun 21 Oca 2022

OECS, Karayipler'de jeotermal enerjinin sunduğu fırsatlar hakkında bir web seminerine ev sahipliği yapıyor.

Karayip Bölgesi’nin esas olarak volkanik adalardan oluştuğu göz önüne alındığında, OECS Bölgelerinde jeotermal enerjinin kullanımı, devam eden bir araştırma ve keşif konusu olmuştur. Üç Karayip adası, Dominika, Montserrat ve Nevis hakkında yakın zamanda yapılan bir araştırma, elektrik üretiminin ötesinde jeotermal enerji fırsatlarını inceledi, bu nedenle Organisation of Eastern Caribbean States (OECS) tarafından bir web semineri duyurusu yapıldı.

Dünya çapında birçok ülke, yalnızca yenilenebilir kaynaktan elektrik üretimi için değil, aynı zamanda ekonomilerindeki çeşitli endüstrileri desteklemek amacıyla jeotermalden yararlanıyor.

İskoçya, Glasgow’da yakın zamanda sonuçlandırılan COP26’da üzerinde anlaşmaya varılan yenilenmiş küresel emisyon hedefleriyle, OECS Üye Devletlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını keşfetmesi zorunludur. Bu çabalara, atmosfere salınan toplam karbondioksit miktarının, çıkarılan toplam miktara eşit olduğu, COP26’da belirlenen küresel bir hedef olan 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmak için gereklidir. Bu, fosil yakıtların kullanımının azaltılması ve sonunda aşamalı olarak kaldırılması gerektiği anlamına gelmektedir.

Bölgenin jeotermal enerjiden elektrik üretimi için büyük potansiyele sahip olduğu ve elde edilecek çevresel ve ekonomik faydalar göz önüne alındığında, bu enerji kaynağının tüm potansiyelini keşfetmek zorunlu bir hale geldi. Şu anda Guadeloupe, Karayipler’de adanın elektriğinin %5’ini üreten jeotermal enerji santraline sahip tek bölge.

İzlanda’da elektrik üretiminin yaklaşık %100’ü yenilenebilir enerji kaynaklarından, %73’ü hidroelektrikten ve %27’si jeotermal enerjiden geliyor. İzlanda’daki tüm evlerin tahmini %85’i jeotermal enerji kullanılarak ısıtılmaktadır. Kenya, jeotermal enerjinin kullanımından yararlanan ve şu anda yenilenebilir kaynaktan 630 megawatt güç üreten başka bir ülke. Jeotermal ısıtma, Kenya’nın en büyük çiçek ihracatçılarından biri olan Oserian için, şirketin yılda 380 milyon gül sapı satmasına izin veren önemli bir başarı faktörüdür ve Şirketin genel müdürüne göre, seraların jeotermal buharla 24 saat ısıtılması olmadan bu imkansız olurdu.

Bu doğal kaynağın Karayipler Bölgesi’ndeki mevcudiyeti, OECS Üye Devletlerinin önümüzdeki yıllarda benzer şekilde faydalanma potansiyeli yaratmaktadır. Jeotermal enerji, Doğu Karayipler’in Enerji Dönüşümünü yönlendirmenin anahtarı olabilir mi? Jeotermal enerji yeni endüstrileri destekleyebilir, üretim maliyetlerini düşürebilir ve yeni ihracat pazarları açabilir mi? Turizm, İmalat ve Tarım Sektörleri bölgenin jeotermal kaynaklarının geliştirilmesinden doğrudan nasıl faydalanabilir?

25 Ocak 2022’de saat 14:00’te OECS Komisyonu’nun Enerji Birimi tarafından düzenlenen Jeotermal Enerji: Elektriğin Ötesinde Fırsatlar Sağlamak temasıyla düzenlenen bu web seminerini kaçırmayın.

Lütfen kayıt olun!

Bağlantı: https://bit.ly/oecsenergy

Web Semineri Ayrıntıları:

Tarih: 25 Ocak
Saat: 2 – 4 pm

Kaynak: ThinkGeoEnergy