Haberler

Web Semineri – Jeotermal Sistemlerin Keşfi ve İşletilmesi

Web semineri duyurusu
Merve Uytun 1 Ağu 2022

ETH Zürih'te jeotermal sistemlerin keşfi ve işletilmesi üzerine yeni kurulan bir araştırma grubu hakkında daha fazla bilgi için Maren Brehme ile bu web seminerini kaçırmayın.

Enerchange ve ThinkGeoEnergy’nin bir ortaklığı olan düzenli IGC Web Semineri serisinin bir parçası olarak, jeotermal sistemlerin keşfi ve işletilmesi üzerine yeni kurulan araştırma grubu hakkında daha fazla bilgi sağlayacak olan ETH Zürih’ten Dr Maren Brehme’yi ağırlamaktan onur duyuyoruz.

Sunumdan sonra, tartışma ve daha fazla soru sorma fırsatınız olacak.

  • Tarih: 05 Ağustos 2022 Cuma
  • Saat: 14:00 CEST / 15:00 TR
  • Kayıt: Link

Maren Brehme, sürdürülebilir jeotermal arama ve işletme stratejileri için çok disiplinli yaklaşımları uyarlayarak yeraltı sıvı akışını anlamayı amaçlayan bir Hidrojeologdur. Ağustos 2021’den beri ETH Zürih’te Jeotermal Enerji ve Jeoakışkanlar bölümünde Kıdemli Araştırmacıdır. Bu nedenle birincil araştırma hedefi, jeotermal arama ve saha geliştirme sırasında yeni kuyu sahalarının belirlenmesinin yanı sıra sürdürülebilir jeotermal enerji çıkarımı ve dönüşümünü optimize etmektir. Jeotermal enerji ve yeraltı suyu akışı alanındaki Yardımcı Doçent, Doktora Sonrası Araştırmacı, Araştırma Bilimcisi ve Proje Mühendisi olarak kariyeri nedeniyle Maren, jeotermal rezervuar karakterizasyonu, hidrolik, termal ve kimyasal verilerin yorumlanması ve ayrıca rezervuarın geliştirilmesi konularında yüksek uzmanlık kazanmıştır.

Devam eden bir iklim değişikliğiyle karşı karşıya kalınan bir dönemde jeotermal enerji, enerji geçişine önemli bir katkı sağlıyor. Sonuç olarak, jeotermal sistemlerin anlaşılması ve farkındalığı her zamankinden daha acil hale geliyor. Energi Simulation’ın finansmanıyla Maren Brehme, ETH Zürih – Jeofizik Enstitüsü’nde 12-15 genç bilim insanından oluşan bir araştırma grubu kuracak. Böylece, Jeotermal Arama ve İşletme için Energi Simülasyon Grubu üç Stratejik Araştırma Alanına odaklanacaktır: ilk olarak Jeotermal Sistemlerin anlaşılması ve sistemlerin etkin kullanımı ve son olarak sistemin kullanıma tepkisi. Buna saha çalışması, laboratuvar ölçümleri, sayısal simülasyonlar ve jeolojik, jeofizik, hidrojeokimyasal ve hidrojeolojik yöntemler dahildir. Jeotermal alanlarda kuyulardan, santral altyapısından, kaplıcalardan veya yüzey mostralarından gerçek ölçekli ve gerçek zamanlı veriler elde edilecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy