Haberler

Web semineri – Tarımsal gıda zincirlerini jeotermal ile güçlendirmek, Afrika, 19 Temmuz 2022

Etkinlik afişi (kaynak: IRENA)
Merve Uytun 18 Tem 2022

IRENA tarafından, "Tarım-gıda değer zincirlerini jeotermal ısı ile güçlendirmek - Afrika" konulu bir web semineri düzenleniyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), herkesi “Tarımsal gıda değer zincirlerini jeotermal ısı ile güçlendirmek – Afrika” başlıklı bir web seminerine davet ediyor. Seminer detaylarını aşağıdaki bulabilirsiniz:

  • Tarih: 19 Temmuz 2022 Salı
  • Saat: 10:00 – 12 : 00 PM EAT (1. Oturum) / 14:00 PM – 16:00 PM EAT (2. Oturum)
  • Kayıt linki: Buraya tıklayın

Web semineri, IRENA tarafından Afrika’daki ortaklarla işbirliği içinde Küresel Jeotermal İttifakı altında düzenleniyor. Tarım-gıda sektöründe jeotermal ısının kullanımını hızlandırmak için tavsiyelerin yanı sıra küresel deneyimleri ve en iyi uygulamaları paylaşmayı amaçlamaktadır.

Yenilenebilir enerji teknolojileri, iklim değişikliğine uyum sağlarken sürdürülebilir gıda üretimini teşvik etmek için tarım-gıda gibi son kullanım sektörlerinin karbondan arındırılmasını destekleyebilir. Tarım sektörünün önemli bir ekonomik itici güç olmaya devam ettiği Afrika’da önemli jeotermal potansiyel var.

Şu anda, bölgedeki başlıca jeotermal tarım-gıda uygulamaları, gıdaların kurutulması ve seraların ve su ürünleri tesislerinin ısıtılmasını içermektedir. Jeotermal kaynak haritalama, etkileştirici politika ve düzenlemelerin oluşturulması, finansmana erişim ve kapasite geliştirme gibi alanlarda artan destek ile daha önemli ilerlemeler kaydedilebilir.

Ek olarak, sosyo-ekonomik etkiler ve ısı fiyatlandırması gibi jeotermal ısı kullanımı değerlendirmelerini gerçekleştirmek için araçların geliştirilmesi, yatırım kararları vermede politika yapıcıları destekleyebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy