Haberler

Web Semineri – Yeni DTH darbeli delme teknolojisi, 23 Kasım

Web semineri duyurusu
Merve Uytun 7 Kas 2022

TWI ve Geo-Drill projesinin bir parçası olarak, 23 Kasım'da gerçekleşecek, yeni darbeli delme teknolojileri hakkındaki bu web semineri için hala kaydolabilirsiniz.

AB tarafından finanse edilen Geo-Drill projesine yönelik proje desteğinin bir parçası olarak, TWI, Fraunhofer IEG’den Volker Wittig ile “Hidrolik DTH darbeli sondaj sistemlerinin geliştirilmesi” konulu bir web seminerine ev sahipliği yapacak. Web semineri 23 Kasım 2022, 13:00 – 14:00 GMT’de gerçekleştirilecektir. Kayıt ücretsizdir ve bu bağlantı üzerinden yapılabilir.

Kuyu dibi (DTH) darbeli delme teknolojileri, petrol ve gaz endüstrisinde olduğu kadar madencilikte de uzun yıllardır başarıyla kullanılmaktadır. Piyasada hem hava hem de sıvı/sıvı tahrikli sistemler bulunmaktadır.

Tipik olarak, DTH çekiçleri, sondaj deliği tabanındaki kayayı ezmek ve böylece bir delik açmak için matkap ucuna alternatif yükler uygulayarak hidrolik güç veya basınçlı hava ile hareket ettirilen bir piston kullanır. Şu anda, çoğu DTH kırıcı sistemi hava veya diğer temiz sıvılarla çalışmaktadır, bu nedenle kalite, aletin hizmet ömrünü büyük ölçüde belirlemektedir. Sonuç olarak, herhangi bir sondaj çamuru kullanan geleneksel döner sondaj teknolojilerine kıyasla sıvı tüketimi, kuyu deliği kontrolü ve kesimlerin taşınması daha zordur.

Bu nedenle, derin, sert kaya delme için sondaj çamuru ile çalışabilen yeni DTH çekiç sistemleri geliştirilmektedir. Örneğin, Fraunhofer IEG tarafından geliştirilen sadece tek bir hareketli parça ile çalışan yeni bir DTH tipi vurmalı mekanizma sunulacaktır. Bu tür çekiçler, darbeli sondajın çok daha başarılı ve ekonomik olmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy