Haberler

Web seminerleri: Finansman kaynakları; İşletme mühendis rolü; Wellhead enerji santralleri

Doğu Afrika Jeotermal Webinar Serisi II
Merve Uytun 26 May 2022

Doğu Afrika Jeotermal Webinar Seri 2'nin bir parçası olarak, Yeni Zelanda'dan kendi alanlarında uluslararası tanınan uzmanlarla, üç farklı konu hakkında web seminerleri gerçekleştirilecektir.

Doğu Afrika Jeotermal Tesisi Web Semineri Serisinin bir parçası olarak üç web semineri için kayıtlar açıldı. Bu, Yeni Zelanda – Afrika Jeotermal Tesisi tarafından düzenlenen bir dizi web semineridir.

Web seminerleri genellikle 1,5 saat uzunluğundadır ve muhtemelen ek okuma bağlantılarıyla birlikte önceden kaydedilmiş bir video sunumu içerir. Katılımcıların soruları daha sonraki bir canlı Zoom Soru-Cevap oturumunda ele alınacaktır. Kurs sunucuları, Yeni Zelanda’dan kendi alanlarında uluslararası alanda tanınan uzmanlardır ve canlı Soru-Cevap oturumlarında hazır bulunacaklardır.

Başlık: Finansman Kaynakları – hibeler, öz sermaye, borç

  • Konuşmacı: Alastair Brookes
  • Soru-Cevap programı: 31 Mayıs 2022, 10:00 Doğu Afrika Saati
  • Kayıt linki: Buradan kayıt olun

Jeotermal projeler, bir olasılık keşfetmek ve geliştirmek için önemli miktarda sermaye yatırımı gerektirir. Bir Fizibilite Çalışması, bir projenin finansal ve teknik olarak proje hedeflerine ulaşma ve proje risklerini yönetme kapasitesine sahip olup olmadığını belirlemek için paydaşlar, mal sahipleri ve geliştiriciler tarafından ihtiyaç duyulan bilgileri özetleyen ve sunan bir rapordur. Güçlü bir fizibilite çalışması, geliştiricilerden finansman sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu web semineri, birçok Doğu Afrika projesinde kullanılan fonların yanı sıra hibeler, öz sermaye ve borçlara odaklanarak jeotermal projeler için bazı tipik fon kaynaklarını kapsayacaktır. Doğu Afrika’da kullanılan finansman örnekleri, Jeotermal Risk Azaltma Tesisi (GRMF) aracılığıyla Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası ve KfW Kalkınma Bankası’ndan yapılan yatırımları içerir.

Başlık: İşletme Mühendis Rolü – spesifikasyonlara genel bakış EPC ihaleleri, sözleşmeleri yönetme

  • Konuşmacılar: Steve Rutherford ve Ross Sinclair
  • Soru-Cevap programı: 2 Haziran 2022, 10:00 Doğu Afrika Saati
  • Kayıt linki: Buradan kayıt olun

Santrallerin planlama, şartname, tasarım, ihale, satın alma, inşaat ve işletmeye alma süreci, hangi bilgilerin hazırlanması gerektiği ve bu süreç için tipik program ile birlikte açıklanmaktadır.

Başlık: Wellhead enerji santralleri

  • Konuşmacı: Tracy Mills
  • Soru-Cevap programı: 7 Haziran 2022, 10:00 Doğu Afrika Saati
  • Kayıt linki: Buradan kayıt olun

Kuyu santrallerinin nasıl konuşlandırıldığına dair örnekleri değerlendirmek için Kenya, Etiyopya ve uluslararası ölçekteki küçük jeotermal enerji santralleriyle olan deneyimlerimizden yararlanıyoruz. Genellikle daha büyük tesislerden farklı olarak uyguladıkları teknik süreçlere bakarız ve neyin başarılı olduğunu ve bazı tesislerin nerelerde zorluk yaşadığını düşünürüz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy