Haberler

WGC2020+1 – Iceland Drilling Company ile Tanışın

İzlanda sondaj kulesi Hellisheidi/ İzlanda'da sahada sondaj (kaynak: şirket)
Merve Uytun 21 Eki 2021

Bu kısa röportaj dizisinde, Iceland Drilling Company CEO'su Sigurdur Sigurdsson, 24-27 Ekim 2021'de gerçekleşecek olan Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1 öncesinde jeotermal endüstrisi ile ilgili görüşlerini paylaşıyor.

24 Ekim 2021’de İzlanda, Reykjavik’te başlayacak olan Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1’e hazırlanan ThinkGeoEnergy, kısa bir röportaj dizisinde İzlanda jeotermal enerji sektörünün bir küme girişimi olan Green by Iceland ve Iceland Geothermal ile işbirliği yapıyor.

Bugün, yüksek sıcaklıkta jeotermal sondaj alanında lider bir yüksek teknik şirket olan ve hem yüksek hem de düşük sıcaklıkta sondajda onlarca yıllık deneyime sahip olan Iceland Drilling Company CEO’su Sigurdur Sigurdsson ile tanışın. Şirket, İzlanda’daki jeotermal enerji santrallerinin tüm kuyuları olmasa da çoğunun sondajında görev aldı. Şirket ayrıca dünya çapında jeotermal projelere sondaj hizmetleri sağlayan uluslararası çalışmalar yapmıştır.

  1. WGC katılımcıları için İzlanda’dayken “mutlaka görülmesi gereken” önerileriniz var mı?

Öneriler her zaman hava durumuna bağlıdır. İyiyse, Reykjavik’ten yapmaya değer birçok kısa tur var. Nesjavallaleid Road 435’i Nesjavellir Jeotermal Santraline götürmenizi tavsiye ederim. (Lütfen kışın kapandığı için yol durumunu kontrol edin) Nesjavellir’den, canavar kahverengi alabalığın yumurtlamasını görmek için Þingvellir Ulusal Parkı ve Öxará Nehri’ne kısa bir yolculuk (Ekim-Kasım başı). Doğal olarak, Reykjavík yakınlarındaki volkanik püskürme, aktif olup olmadığı mutlaka görülmeli.

  1. Iceland Drilling ‘nde çalışmaya nasıl başladınız ve bu, sürdürülebilir enerji konusundaki görüşünüzü nasıl değiştirdi?

Hem İskandinav hem de İzlanda inşaat sektöründe 25 yıllık bir yönetim kariyerinden sonra, 2016 yılında İzlanda Sondajına CEO olarak katıldım. İzlanda’daki herkes İzlanda Sondajını, jeotermal enerjiyi ve kullanımını bilir. Bu nedenle, İzlanda Sondaj için çalışmaya geldiğimde zaten sürdürülebilir enerji hakkında olumlu bir görüşüm vardı. O zamanlar, daha iyi bir çevre için savaşmak için şimdi keşfedilmesi ve kullanılması gereken küresel olarak kullanılmayan geniş potansiyeli bilmiyordum.

  1. Şirketinizin uzmanlık alanından bahseder misiniz?

İzlanda Sondajı, hem yüksek hem de düşük sıcaklık bölgelerinde jeotermal sondaj alanında 50 yılı aşkın deneyime sahiptir. Şirket, İzlanda’da ve uluslararası birçok küresel jeotermal sondaj projesiyle geniş bir bilgi tabanı oluşturmuştur. Birkaç yüz jeotermal kuyu başarılı bir şekilde delinmiş olan İzlanda Sondaj, dünya çapında bir jeotermal sondaj hizmet ortağı olarak gurur duymaktadır.

  1. Jeotermal ile kaç ülkede çalıştınız?

İzlanda Sondaj, jeotermal endüstrisinde dünyanın önde gelen şirketlerinden bazıları için çalıştı. Şirket, birkaç yüz yüksek sıcaklıklı jeotermal kuyu kaydı ile uluslararası derin sondaj projelerinde çeşitli uzmanlığa sahiptir. Şirket, son 20 yılda Avrupa, Karayipler, Güney Amerika, Filipinler ve Yeni Zelanda’da 12 farklı ülkede 300’den fazla derin jeotermal kuyu açtı.

  1. En sevdiğiniz projelerden biri nedir ve neden?

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en sevdiğim projeler, müşterilerimiz için çok başarılı olan ve zaman, maliyet, kalite ve kuyu performansı açısından beklentilerini karşılayan projelerdir. İzlanda Sondaj bu tür birçok projeye katıldı, ancak benim favorim muhtemelen 2016-17’de San Jacinto, Nikaragua’daki sondaj çalışmamız. Bir başka benzer başarı sondajı hikayesi, 2018-19’daki Ngawha genişleme projesi olan Yeni Zelanda’daki bir projedir.

  1. Jeotermal enerjinin uzun vadeli geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Jeotermal enerji, hem Avrupa’daki evleri ısıtmak için bir enerji kaynağı olarak hem de belirli yerlerde elektrik üretmek için büyük bir potansiyele sahiptir. Jeotermal enerji, küresel enerji sektörünün fosil bazlı enerjiden sıfır karbonluya geçişinde daha büyük bir rol oynamalıdır. Jeotermal ile ilgili zorluklar, keşif maliyeti ve başarısız bir proje riskidir. Bana göre jeotermal enerjinin geleceğini güvence altına almak, başarı olasılığını arttırırken keşif maliyetini düşürmenin yollarını bulmaktır. Maliyetleri azaltmak için geliştirici ile finansman tarafı arasındaki risk dağılımını da yeniden değerlendirmeliyiz.

24-27 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1‘de Reykjavik Energy ‘i tanıyın.

Kaynak: ThinkGeoEnergy