Haberler

WGC2020+1 – Jeotermal DH şirketi Arctic Green Energy ile tanışın

Arctic Green Energy Corp web sitesi görüntüsü
Merve Uytun 25 Eki 2021

Jeotermal bölgesel ısıtma, muhtemelen sektörün karbondan arındırılmasının en önemli parçasıdır. Bu nedenle 24-27 Ekim 2021'de gerçekleşen Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1'de Arctic Green Energy'i tanıyın.

24 Ekim 2021’de İzlanda, Reykjavik’te başlayacak olan Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1’e hazırlanan ThinkGeoEnergy, kısa bir röportaj dizisinde İzlanda jeotermal enerji sektörünün bir küme girişimi olan Green by İzlanda ve İzlanda Jeotermal ile işbirliği yapıyor.

Bugün, ortak Sinopec ile birlikte Çin’de jeotermal bölgesel ısıtmanın sınırlarını zorlayan Arctic Green Energy Corp.’un Avrupa’daki yan kuruluşu olan Arctic Green Energy Europe Ltd CEO’su Eirikur Bragason ile tanışın.

  1. WGC katılımcıları için İzlanda’dayken “mutlaka görülmesi gereken” önerileriniz var mı?

Hellisheidi Elektrik Santrali, İzlanda mühendisliğinin en iyilerini ve 400 MWth ısıtma kapasitesine paralel olarak 305 MW üreten temiz jeotermal enerjinin sürdürülebilir kullanımını yansıtıyor. Dünyanın en eski parlamentosu olan Thingvellir, eşsiz bir arazide kurulmuştur ve Sky Lagoon, mimari, mühendislik ve rahatlatıcı bir spa deneyiminin modern bir karışımıdır.

  1. Arctic Green Energy için çalışmaya nasıl başladınız ve bu, sürdürülebilir enerjiye bakışınızı nasıl değiştirdi?

Arctic Green Energy, jeotermal geliştirmede dünya lideridir ve birlikte çalışmak için heyecan verici bir ekiptir. Fosil yakıtlı ısıtmayı temiz jeotermal enerjiyle değiştirerek CO2’nin azaltılmasına çok büyük katkıda bulunan bir ekip üyesi olmaktan gurur duyuyorum.

  1. Şirketinizin uzmanlık alanından bahseder misiniz?

Jeotermal ısıtma sistemleri, gelişmiş temiz enerji çözümleri ve birlikte çalışmak için heyecan verici ve esprili bir ekip geliştirmede lideriz.

  1. Jeotermal ile kaç ülkede çalıştınız?

Orta Avrupa’daki projeler de dahil olmak üzere ondan fazla ülke öne çıkıyor. Fırsatlarımız, hava kirliliğinin büyük bir sorun olduğu ve jeotermal enerjinin evlerin ısıtılmasında fosil yakıtların yerini alabileceği ülkelerdedir.

  1. En sevdiğiniz projelerden biri nedir ve neden?

Benim için göze çarpan bir proje, ilk inşaattan devreye almaya kadar yerleşik mühendis olduğum, dünyanın en büyük jeotermal projesi olan Hellisheidi Elektrik Santrali.

  1. Jeotermal enerjinin uzun vadeli geleceğini nasıl görüyorsunuz?

CO2 emisyonlarını azaltmak için küresel ısınma ve jeotermal enerji fırsatlarının farkındalığı, Arctic Green Energy için bir dizi fırsat sunuyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy