Haberler

WGC2020+1 – Jeotermal kamu kuruluşu Reykjavik Energy ile tanışın

Hellisheidi jeotermal enerji santrali (Kaynak: CarbFix)
Merve Uytun 21 Eki 2021

Dünya Jeotermal Kongresi'ne hazırlık olarak, kısa bir röportaj dizisinin parçası Reykjavik Energy'den Arna Pálsdóttir uluslararası çalışmalarının ayrıntılarını paylaşıyor.

24 Ekim 2021’de İzlanda, Reykjavik’te başlayacak olan Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1’e hazırlanan ThinkGeoEnergy, İzlanda jeotermal enerji sektörünün bir küme girişimi olan Green by Iceland ve Iceland Geothermal ile kısa bir röportaj dizisi üzerinde işbirliği yapıyor.

Bugün, Arna Pálsdóttir, Ph.D. ile tanışın. Uzman, yerel kamu kuruluşu Reykjavik Energy’nin (Orkuveita Reykjavikur) Kimya Mühendisi. Reykjavik Energy, üç belediyeye ait bir kamu hizmeti şirketidir. Üç bağlı şirket aracılığıyla, yasal yükümlülükler uyarınca adil ve rekabetçi fiyatlarla hanelere, işletmelere ve kurumlara hizmet vermek için kaynaklar sürdürülebilir ve maliyet etkin bir şekilde kullanılır. Şirketin yan kuruluşları, jeotermal ısı kuruluşu Veitur, Reykjavik Fiber Network ve jeotermal santral operatörü ON Power’dır. Şirkete ayrıca Karbon Yakalama/Depolama şirketi CarbFix aittir.

  1. WGC katılımcıları için İzlanda’dayken “mutlaka görülmesi gereken” önerileriniz var mı?

En büyük önceliğim Reykjavik’in yüzme havuzlarından birini ziyaret etmek, sıcak ve soğuk küvetlerde dinlenmek ve saunayı ziyaret etmek olurdu. Hengill bölgesinde yürüyüş yapmak da Reykjavik çevresindeki jeotermal enerjinin görünür kanıtlarını görmek için eğlenceli bir seçenek.

  1. Reykjavik Energy’de çalışmaya nasıl başladınız ve bu, sürdürülebilir enerjiye bakışınızı nasıl değiştirdi?

Lisansüstü okuldan hemen sonra Reykjavik Energy için çalışmaya başladım. İzlandalı olduğum için, işime başladığımda sürdürülebilir enerjiye çok aşinaydım. Ancak en çok değişen şey, sürdürülebilir enerjinin İzlanda üzerindeki etkisini anlamam oldu. Toplumumuzu nasıl yapılandırdığımızın temel taşıdır ve kültürü büyük ölçüde etkiler.

  1. Şirketinizin uzmanlık alanından bahseder misiniz?

Reykjavik Energy hem bir enerji üreticisi hem de bir kamu hizmeti şirketidir. İki ortak üretimli jeotermal enerji santrali işletiyoruz ve güneybatı İzlanda’daki çeşitli topluluklarda bölgesel ısıtma sistemini, su işlerini, kanalizasyon sistemini ve fiber optik ağı yönetiyoruz.

  1. Jeotermal ile kaç ülkede çalıştınız?

Çoğunlukla İzlanda’daki jeotermal endüstrisinde çalıştım, ancak ABD’deki Cornell Üniversitesi’ndeki doktora çalışmalarım sırasında ABD’deki jeotermal endüstrisine sağlam bir giriş yaptım.

  1. En sevdiğiniz projelerden biri nedir ve neden?

En sevdiğim proje, bugünlerde üzerinde çalıştığım kapsamlı araştırma projesi. Reykjavik’teki bölgesel ısıtma sistemini tek bir sistemde birleştirme etrafında dönüyor. Çok eğlenceli kimya ve proses mühendisliği içerir. Mevcut kaynaklarımızın Reykjavik sakinlerini geleceğe sıcak tutmasını sağlayacak olan Reykjavik Energy’deki kaynak kullanımını önemli ölçüde artırabilir.

  1. Jeotermal enerjinin uzun vadeli geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bence geleceği parlak! Jeotermalin potansiyeli, ısıtma ve soğutma için diğer enerji kaynaklarını değiştirerek karbon emisyonlarını dengelemek için çok büyük. Jeotermal enerji olanakları hakkında dünya çapında bilgi yaymalıyız ve umarım WGC gibi bir konferans bunu yapmaya yardımcı olur.

24-27 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1‘de Reykjavik Energy ‘i tanıyın.

Kaynak: ThinkGeoEnergy