Haberler

Wien Energie, büyük yatırımları bölgesel ısıtmaya yönlendiriyor

Votive kilise kulesi, Viyana, Avusturya (kaynak: flickr/ Herr P., creative commons)
Merve Uytun 15 May 2022

Avusturya'nın yerel kamu kuruluşu Wien Energie, gazın aşamalı olarak durdurulması için bir milyar euro yatırım yapıyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana’nın belediye hizmet kuruluşu Wien Energie, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, önümüzdeki beş yıl içinde gazın aşamalı olarak durdurulması için 1 milyar Euro’luk yatırım yapacağını duyurdu. Jeotermal enerjiye yapılan büyük yatırımlar, büyük ısı pompaları ve fotovoltaik ve rüzgar enerjisinin yaygınlaşmasıyla Avusturya’nın en büyük enerji hizmet sağlayıcısı, fosil yakıtlara olan bağımlılığını kademeli olarak sona erdirmek istiyor. “Bizi krizden ancak yatırımlar çıkarır. Wien Energie, önümüzdeki yıllarda gazın aşamalı olarak kaldırılması için 1 milyar Euro harcayacak. Viyana enerji sistemini tamamen yeniden yapılandırıyoruz: bugün elimize geçen her euro, Viyana halkına uzun vadeli bağımsızlık, iklim koruması ve fiyat istikrarı getiriyor” diyor Wien Energie Yönetim Kurulu Başkanı Michael Strebel.

“Zor bir ekonomik durumdayız. Toptan satış fiyatları son aylarda Avrupa’da rekor seviyelere yükseldi ve ne yazık ki durumun hafiflediğine dair bir işaret yok. Bu, Wien Energie’de tedarik ve üretim açısından bizim üzerimizde büyük bir etki yaratıyor. Bu nedenle, özellikle ihtiyatlı çalışmamız önemlidir. Arz güvenliği birinci önceliğe sahip, ancak gelecekte yatırım yapabilmek için istikrara da ihtiyacımız var” diyor Strebel. Wien Energie toplamda 2027 yılına kadar 1,29 milyar Euro yatırım yapmak istiyor. Bunun 625 milyon Euro’su ısıtma projelerine, 334 milyon Euro’su yenilenebilir elektrik üretiminin yaygınlaştırılmasına, 90 milyon Euro’su çevre dostu soğutmaya, 160 milyon Euro’su dijitalleşmeye gidecek.

Piyasaya sürülmesinde şirket, güneş PV ve rüzgar enerjisinin daha fazla öne çıkmasından bahsediyor, ancak aynı zamanda ısıya da işaret ediyor. bölgesel ısıtmayı ileriye dönük önemli bir unsur olarak tanımlanacak.

Bölgesel ısıtma, 2040’ta iklim nötrlüğünde kilit rol oynuyor

Bölgesel ısıtma da şehrin karbondan arındırılmasında önemli bir rol oynar. 2040 yılına kadar, Viyana’nın ısı gereksinimlerinin yüzde 56’sı bölgesel ısıtma tarafından karşılanacak. 2021’de bölgesel ısıtma satışları, esas olarak daha düşük dış sıcaklık ve aynı zamanda ek bağlantılardan dolayı yaklaşık yüzde 7 artarak 6.373.4 GW saate yükseldi.

Ocak 2021’den bu yana, 15.000’den fazla daire ve kamu binaları ve işletmeler gibi 120 büyük müşteri, bölgesel ısıtmaya bağlandı. Wien Energie ayrıca bölge çözümlerinin geliştirilmesine de güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. “Isı geçişini sağlamamız için ilçe ve ilçe çözümleri açısından düşünmemiz gerekiyor. Hangi yerel kaynakları en iyi şekilde nerede kullanabiliriz? Üçüncü bölgedeki köyde, ARE ile birlikte Avusturya’nın ilk iklim koruma bölgesini geliştiriyoruz.

Alternatif üretim sistemlerinin artan genişlemesi, ısı üretiminde de görülebilir: Jeotermal ve ortam enerjisinden ısı üretimi, her şeyden önce büyük Simmering ısı pompasının kullanılmasıyla yüzde 73 arttı. Toplamda, bölgesel ısıtmanın yüzde 23,6’sı yenilenebilir kaynaklardan geldi. Birkaç hafta önce şirket, Avrupa’nın en büyük ısı pompasını kurmaya başladı. “Hedef açık: 2040 yılına kadar bölgesel ısıtma, iklim açısından yüzde 100 nötr olmalıdır. On yıldan kısa bir süre içinde, ısı üretiminin yarısından fazlasını yenilenebilir kaynaklardan karşılamak istiyoruz.

En büyük umudumuz jeotermal enerji” diyor Gruber. İlk jeotermal enerji uygulama projesi bu yıl başlatılacak.

Uzmanlar ve araştırma olmadan enerji geçişi olamaz

İklim nötrlüğe giden yolda en büyük zorluklardan biri insan kaynaklarıdır. Şirketin şu anda 2.179 çalışanı var (tam zamanlı eşdeğerler). Wien Energie’deki iş gücünün neredeyse yarısı önümüzdeki on yıl içinde emekli olacak. “Gelecekte, giderek daha fazla kalifiye işçi arıyor olacağız: fotovoltaik geliştiricilerden enerji santrali ustalarına, ısıtma sistemi teknisyenlerinden mekatronik teknisyenlerine kadar. 200’den fazla yeşil iş, bizimle birlikte iklim korumasını teşvik etmek isteyen yetkin ve kararlı insanları bekliyor. Bu nedenle şirketteki eğitim programlarına güveniyoruz ve şu anda Donaustadt’ta yeni bir çıraklık merkezi inşa ediyoruz” diyor Karl Gruber.

Başarılı sistem değişikliği için siyasi çerçeve

Wien Energie, 2040 yılına kadar iklim nötrlüğünü sağlamak için Yenilenebilir Isı Yasası ve ÇED prosedürlerinin hızlandırılması gibi yasal çerçeve ile hız talep ediyor. “Biz hazırız, bir planımız var. Ancak daha da hızlı olmak için, bu büyük dönüşüm için doğru çerçeve koşullarına ve nüfusun kabulüne de ihtiyacımız var. Bir rüzgar çiftliği inşaatının başlamasından itibaren on yıla ihtiyacımız devam ederse, sistemi değiştireceğiz, ”diyor Michael Strebel.

Kaynak: ThinkGeoEnergy