Haberler

Wuppertal, Almanya jeotermal ısıtma potansiyelini araştıracak

Wuppertal Hauptbahnhof, Almanya (kaynak: Tom Dunkler / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 25 Kas 2022

Almanya'nın Wuppertal belediye hizmet şirketi, jeotermal bölgesel ısıtmanın fizibilitesini araştırmak için Fraunhofer IEG ile çalışmaya başladı.

Almanya’nın Wuppertal belediye hizmet şirketi Wuppertaler Stadtwerke GmbH (WSW), şehrin ısıtma talebini karşılamak amacıyla, potansiyel jeotermal kaynak çalışmaları için Fraunhofer Enerji Altyapıları ve Jeotermal Enerji Enstitüsü (Fraunhofer IEG) ile ortak bir araştırma başlattı.

Ortak proje özellikle, bir ısı kaynağından 5000 metre derinliğe kadar inme olasılığını araştıracaktır. Araştırmanın mevcut aşaması, yalnızca mevcut jeolojik verilerin toplanması ve yer altı modellerinin oluşturulmasını içerecektir. Jeotermal ısıyı mevcut ağ üzerinden dağıtmanın fizibilitesinin yanı sıra diğer ekolojik, teknolojik, altyapı ve finansal etkiler de değerlendiriliyor. Bu çalışmalar, 2023 baharına kadar sonuçlanacaktır.

Wuppertaler Stadtwerke CEO’su Markus Hilkenbach, “Bu, bir şirket olarak bazı alanlarda temelden değişmemiz gerektiği anlamına geliyor” diyor.

Wuppertal’ın Kuzey Ren-Vestfalya’daki (KRV) Bergisches Land bölgesindeki konumu, ona jeotermal geliştirme için olası bir saha olarak bir avantaj sağlıyor. Bu bölgedeki Devoniyen Massenkalk karbonatları, stratigrafik kalınlıkları ve kırılma özellikleri nedeniyle jeotermal ısı çıkarma için iyi bir ev sahibi olarak gösterildi.

İlk araştırmanın sonuçları umut verici olursa, WSW sismik çalışmalar yapmayı ve sondaj denemeleri yapmayı planlıyor. WSW’de Enerji Üretimi Başkanı Dominik Pröpper, “Belirleyici hususlar, kullanılabilir sıcaklık seviyesi ve mevcut ısıtma şebekesine entegrasyon veya ek yerel ısıtma şebekelerinin oluşturulmasıdır” diye açıklıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy