Haberler

Wyoming eyalet çapında bir jeotermal kaynak değerlendirmesi yapacak

Kömür madeni, Gilette, Wyoming/ ABD (kaynak: flickr/ Greg Goebel, creative commons)
Merve Uytun 19 Nis 2022

Petrollern, elektrik üretimi ve doğrudan kullanım uygulamalarında, jeotermal kullanımın değerlendirilmesi için Wyoming Enerji Kurumu'na danışmanlık hizmetleri sağlayacak.

Wyoming Energy Authority, eyalet çapında bir jeotermal kaynak analizi yapmak için teknoloji ve hizmet şirketi Petrollern LLC ile anlaştı. Değerlendirme sözleşmesi, Wyoming’de elektrik üretimi, doğrudan kullanım ve ısı pompası uygulamaları için potansiyel jeotermal kullanımın bir değerlendirmesini içerecek. Petrollern’in Sentetik Jeotermal Rezervuar (SGR) uygulamasının potansiyeli hakkında da bir çalışma yapılacak.

Wyoming Enerji Kurumu’ndan Kaeci Daniels, “Wyoming Enerji Kurumu, Wyoming’de bulunan jeotermal enerji fırsatlarını incelemek ve daha iyi anlamak için Petrollern ile ortak olmaktan heyecan duyuyor. Jeotermal teknolojisi, yukarıdakilerin tümünü kapsayan net sıfır enerji stratejimizle iyi bir uyum içindedir ve bunu ofisimizin keşfetmekte olduğu tüm kaynakların bir tamamlayıcısı olarak görmeyi umuyoruz.” dedi.

Wyoming, enerji kaynakları açısından zengin bir bölge olarak kabul ediliyor. Eyalette potansiyel bir jeotermal kaynağın yüzeysel tezahürlerini belgeleyen projeler olmasına rağmen, şu anda bu kaynağın geliştirilmesinin ekonomik fizibilitesini değerlendiren hiçbir kamu çalışması bulunmamaktadır.

“Kuyuların yeniden kullanılması için bir fırsat olabilecek önemli gelişmeye sahip birkaç önemli tortul havza var. Wyoming, yeraltında termal enerji depolaması için SGR’ye girdi olarak inceleyeceğimiz başka bol enerji kaynaklarına da sahip.” dedi Petrollern Jeotermal Lideri Dr. Joseph Batir.

SGR, Petrollern tarafından geliştirilmiş bir yer altı pil konseptidir. Yeraltını çeşitli yenilenebilir kaynaklardan toplanan termal enerji için bir depolama ortamı olarak kullanır. Depolanan ısıyı kullanarak isteğe bağlı elektrik gücü sağlamak için hava koşullarından bağımsız ve yenilenebilir temel yük enerjisi sağlamayı amaçlar.

Petrollern LLC, karbon depolama, jeotermal enerji ve daha temiz petrol ve gaz için yeraltı çözümleri üzerinde çalışan öncü teknoloji odaklı bir enerji şirketidir. 2021’de Petrollern’in, Kolombiya’da jeotermal enerjinin geliştirilmesi için danışmanlık hizmetleri sağladığı biliniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy