Haberler

Yeni ABD bütçe tasarısında 69 milyon dolarlık jeotermal finansman açıklandı

Utah, ABD, FORGE Milford sahasının havadan çekilmiş fotoğrafı (kaynak: Utah FORGE, Seequent aracılığıyla)
Cannur Bozkurt 6 Oca 2020

ABD yasama organı, Gelişmiş Jeotermal Sistemler için - biri 20 milyon dolar FORGE projesi ve diğeri 10 milyon dolar ısı projesi olmak üzere- 69 milyon dolarlık jeotermal finansman içeren iki bölümlü bütçe tasarısı sundu.

ABD yasama organındaki kongre müzakerecileri, enerji ve çevre kuruluşları için harcamaları artıracak 1.4 trilyon dolarlık bir yıl sonu paketi açıkladı.

Temsilciler Meclisi, daha sonra ABD Senatosu tarafından onaylanan yasayı kabul etti. Şimdi ABD Başkanı’nın imzalaması bekleniyor.

Paket ayrıca, temiz enerji, nükleer enerji ve fosil yakıtlar için Enerji Departmanı programlarında da artış sağlıyor.

Nükleer enerji araştırmaları ve yeni gelişmiş nükleer reaktörler için büyük fon artışları ile toplam paket, gelecek nesil enerji teknolojileri konusunda araştırmalar yürüten Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı-Enerji’ye (ARPA-E) 59 milyon dolarlık bir artış sağlayacaktır.

Tasarıda ayrıca Jeotermal Teknolojiler için finansman da yer alacak.

Açıklanan anlaşma, Gelişmiş Jeotermal Sistemler (EGS) için 69 milyon dolar sağlıyor. Anlaşma, Frontier Observatory for Research in Geothermal Energy’e (FORGE) 20 milyon dolar sağlıyor ve büyük ölçekli gelişmiş jeotermal sistemler elektrik üretimine yönelik ticari yolu hızlandırmak için devam eden yeni yeraltı karakterizasyonu, tam ölçekli kuyu delme ve teknoloji araştırma ve geliştirme faaliyetlerini içeriyor.

Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden en geç 60 gün sonra, Departman her iki Kongre Meclisinin Tahsis Komitelerine FORGE için mevcut durum, araştırma gündemi, dış kuruluşlar tarafından kullanım ve servisten çıkarma planları hakkında bir brifing verecek.

Mevcut fonlar dahilinde, açık bir yüzey ifadesi olmayan bir alanda en az bir tanıtım projesine fon sağlamak için 10 milyon dolar sağlanacak. Departman ayrıca, yerden kaynaklı ısıtma ve soğutma yoluyla ısının yenilikçi dağılımı için en az bir jeotermal teknolojinin gösterilmesine fon sağlamayı amaçlamaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy