Haberler

Yeni proje, Slovakya’nın Kosice kentine jeotermal ısıtma getirmeyi hedefliyor

Kosice, Slovakya (kaynak: flickr/ Jordi Masagué, creative commons)
Merve Uytun 13 Eki 2021

Yerel şirket Geotherm Kosice, Slovakya'daki Kosice şehrine jeotermal ısıtma getirmek için yeni bir girişim planlıyor.

Slovakya’daki Kosice şehrine jeotermal ısıtma getirmek için yeni hedeflerle ilgili yerel haberler yayınlandı. Planlar, 2026 yılında Kösice Isıtma Tesisi (TEKO) tarafından üretilen jeotermal ısının şehre tedarik edilmesini öngörüyor.

“Kösice için jeotermal projesinin gerçekçi ve uygulanabilir olduğuna inanıyoruz. Kösice’deki kömür işletmesinin kapatılması stratejik kararla yakından bağlantılı ve bu bağlamda projeye büyük önem veriyoruz. TEKO CEO’su Milan Habán, hedefimiz 2026’da ilk jeotermal ve dolayısıyla emisyonsuz ısıyı tedarik etmeye başlamak.

Durkov bölgesindeki bölgesel kasabanın yakınında bulunan jeotermal bölge, Slovakya’nın en iyilerinden biridir. Orada 1998 ve 1999’da üç arama kuyusu açıldı. Daha önce Kösice’de jeotermal gelişmeyi gerçekleştirme potansiyeli ve daha önceki planlar hakkında rapor vermiştik.

Yaklaşık 3.000 metre derinlikteki su sıcaklığı, kuyu başında 135 santigrat dereceye ulaşıyor. Ancak şimdiye kadar bu kaynak kullanılmadan kaldı. Geotherm Kosice, arama sahasının sahibi ve jeotermal kuyularının sahibidir.

Habán, “İsteklerimizi gerçekleştirmeye hiç bu kadar yakın olmamıştık. Ancak, bizim kararlılığımıza ve Ekonomi Bakanlığı ile Kösice Özyönetimi’nin büyük desteğine rağmen, uygulamanın geri ödemesiz mali kaynaklara sahip olmak şartına bağlı olacağını belirtmek isterim. Finansman konusunu kapattığımız anda uygulamaya hazır olmak istiyoruz” dedi.

“Kösice’ye ilk jeotermal ısının 2026’da gerçekleşmesi gerektiğine güveniyoruz. Elbette bu tarihin daha erken olmasını isteriz. Geotherm Kosšice, o zamana kadar Durkov bölgesinde üç derin kuyu daha açmayı bekliyor” diyor SPP Altyapı Yönetim Kurulu danışmanı Gabriel Beer.

TEKO, şu anda jeotermal kuyulardaki ısı eşanjör istasyonundan yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda bir ısı borusu inşa etmek için orijinal projelerin ayrıntılarını inceliyor.

“Geotherm Kosice’nin temsilcileri de Avrupa fonlarından finansman desteği konusunda müzakerelere başladı. Ekolojik açıdan yükü olan bölgelere iklim açısından nötr bir ekonomiye geçişte yardımcı olması gereken Adil Dönüşüm Fonu’ndan destek almak için özel bir çaba var, “diye ekledi Bira.

Slovak Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı (MH), jeotermal enerjinin mümkün olan en fazla kullanımıyla ilgilendiğini ve Kosice projesini AB fonlarından desteklemek için fırsatlar aradığını açıkladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy