Haberler

Yeni Zelanda jeotermal şirketleri Japonya’daki varlıklarını artırıyor

Japonya'daki GNS ve Geo40 etkinliği (kaynak: GNS Science)
Merve Uytun 26 Nis 2022

Yeni kurulan jeotermal koalisyon, GNS Science ve Geo40'ın Japonya'daki varlığını artırarak, uzmanlık ve deneyimin daha iyi paylaşılmasını kolaylaştırıyor.

GNS Science ve Geo40, iki şirketin Japonya’da artan fiziksel varlığa sahip olduğunu gösterecek bir jeotermal koalisyonu duyurdu. Bu, Japonya’daki GNS Science’ın uzun süredir devam eden ortaklıklarına dayanmaktadır ve Yeni Zelanda’nın jeotermal alandaki uzmanlığını göstermektedir.

GNS Bilim İcra Kurulu Başkanı Ian Simpson  “Japon ortaklarımız Yeni Zelanda’nın jeotermal uzmanlığına büyük değer veriyor ve her ülkenin birbirinin bilimsel bilgi ve deneyimine ortak bir saygısı var.” dedi. “Yeni Zelanda, planlanan 60 yeni jeotermal enerji santrali de dahil olmak üzere Japonya’da yenilenebilir enerjiye güçlü yatırımları teşvik eden sıfır karbon ekonomileri için ortak bir vizyon da dahil olmak üzere Japonya ile birçok benzerliği paylaşıyor.”

Bu anlaşma ile Japonya merkezli bir ülke yöneticisi jeotermal koalisyonun çıkarlarını temsil edecek. Bu, jeotermal tuzlu sudan silika geri kazanımı için ilk ticari ölçekli tesisi geliştiren inovasyon şirketi Geo40’ı içeriyor. Gelecekte, Geo40 teknolojisinin düşük karbonlu lityumun çıkarılmasına yardımcı olacağı öngörülmüştür.

Yatırımın yarısı Yeni Zelanda Ticaret ve Girişim Uluslararası Büyüme Fonu tarafından, kalanı ise GNS Science ve Geo40 koalisyonundan sağlanacak.

Ian Simpson  “Koalisyon, Japon jeotermal elektrik santrallerinin önemli ölçüde daha verimli elektrik üretmesini, jeotermal üretimden kaynaklanan az miktardaki emisyonları azaltmasını veya ortadan kaldırmasını ve yan ürünlerden değer elde etmesini sağlayacak uzmanlığa sahip.” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy