Haberler

Yeni Zelanda Ohaaki’de jeotermal lityum çıkarma pilot tesisi inşa edilecek

Geo40'ın Ohaaki, Yeni Zelanda'daki silika çıkarma tesisi (kaynak: Geo40 Ltd.)
Merve Uytun 12 Eyl 2021

Yeni Zelanda merkezli Geo40, Ohaaki jeotermal santralinde jeotermal sudan lityum çıkarmak için bir pilot tesisin inşasına başlayacak.

Yeni Zelanda’daki yerel haberler, ülke hükümetinin teknoloji oyuncusu Geo40’a yatırım yapmak istediğini bildiriyor. Şirket, yalnızca jeotermal tuzlu sudan silikayı değil, aynı zamanda Lityumu da çıkarmak için bir teknoloji geliştirdi.

Şirket, “jeo-elek” teknolojisini Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Ohaaki jeotermal santralinde geliştirdi ve test etti. Daha önce şirketin jeotermal tuzlu sudan silika çıkarma çalışmaları hakkında bilgi vermiştik, bu da tuzlu sudan daha değerli mineralleri geri kazanabilmek için önemli bir adım.

Planlanan bir pilot tesisle şirket, önceki testlerden daha fazla lityum çıkarmayı umuyor. Bu teknolojinin daha sonra jeotermal tuzlu su içinde daha yüksek lityum konsantrasyonlarına sahip sahalarda uluslararası olarak uygulanabilmesi umut ediliyor. Geo40, tesisi bu yılın Noel’ine kadar inşa etmeye başlamayı planlıyor. Silika tesisi için 2019 yılında bir İl Büyüme Fonundan 15 milyon NZ$’lık (Yeni Zelanda Doları) bir kredi temin eden kredilerin bir kısmı, bir öz sermaye hissesi için takas edildi.

Şimdi lityum genişlemesine daha fazla yatırım yapılmasına ilişkin tartışmalar var.

Kaynak: ThinkGeoEnergy