Haberler

Yenilenebilir Enerjiye 2,5 milyar dolar finansman

Turboden jeotermal santrali (kaynak: Turboden)
Merve Uytun 8 Ara 2021

Garanti BBVA Yatırım Bankacılığı ve Finansman Direktörü Emre Hatem bu yıl bankaların yenilenebilir enerji sektörüne sağladığı finansmanın 2,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti.

Anadolu Ajansının haberine göre Garanti BBVA Yatırım Bankacılığı ve Finansman Direktörü Emre Hatem, bu yıl bankaların yenilenebilir enerji sektörüne sağladığı finansmanın yüzde 55’i güneş enerjisi olmak üzere 2,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti. Hatem AA muhabirine 2002 yılından bu yana yenilenebilir enerji alanına 40 milyar dolar finansmanın sağlandığını söyledi. Bu da yaklaşık yılda ortalama 2 milyar dolarlık finansman aktarılması anlamına geliyor.

Hatem, “Bu yıl yenilenebilir enerji sektörüne sağlanan finansman miktarının geçtiğimiz senelerin ortalamasına göre artış göstererek 2,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Bu tutarın yüzde 55’ini güneş enerjisi projelerine sağlanan finansmanlar oluştururken, yaklaşık yüzde 25’ini rüzgar enerjisi, yüzde 15’ini jeotermal enerji ve kalan kısmını biyo kütle ve biyogaz santrallerinin finansmanları oluşturuyor.” Diyerek görüşlerini belirtti. Hatem ayrıca, ilerleyen süreçte yenilenebilir enerji sektörüne sağlanan finansmanın artmasını beklediklerini vurguladı ve şunları ekledi:

“İlerleyen dönemde Yeşil Mutabakat, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP26 ve 2053 net sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımlarının yıllık 3 milyar dolar ve üzeri seviyede gerçekleşmesini bekliyoruz. Burada öz tüketim amaçlı kurulacak çatı güneş enerjisi santrallerinin, hibrit enerji yatırımlarının ve biyo kütle projelerinin finansman anlamında ön plana çıkacağını düşünüyoruz.”

AA’nın haberine göre bu yıl Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne sağlanan en büyük finansmanı Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için sağlanan 812 milyon dolarlık finansman oluşturdu.

“Kalyon Enerji, bu hafta İngiliz İhracat Kredi Ajansı (UKEF), JP Morgan Chase Bank, Denizbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Türkiye Vakıflar Bankası ile söz konusu miktar için 12 yıl vadeli finansman anlaşması imzalamıştı.”

Kaynak: Anadolu Ajansı