Haberler

Yenilenebilir Kaynaklar Maliyet Rekabetiyle Karşı Karşıya

Levelized Cost of Energy Analysis (LCOE 11.0) - unsubsidised 2017 (source: Lazard)
Eren Günüç 6 Kas 2017

Farklı enerji teknolojileri için düzenlenen elektrik enerjisi yıllık raporunda, finans şirketi Lazard, yenilenebilir enerjilerin artan maliyet rekabetçiliğine vurgu yapıyor ve bazal yükün önemini vurguluyor ve sadece jeotermali yenilenebilir enerji teknolojilerinin bir parçası olarak sunuyor.

Yıllık olarak Enerji Analizi Analizinde (LCOE 11.0) Lazard, bir finansal danışmanlık ve varlık yönetimi firması, enerji üretimi ve depolama maliyetlerinin mükemmel bir analizini sunmakta. Rapor, bu temiz kaynakların maliyette düşüş gösterdiği konusundaki bilgeliğini sağlamlaştırırken, kullanım durumuna bağlı olarak geniş değişkenliği vurguluyor. Alternatif enerji teknolojilerinden, özellikle şebeke tipi güneş enerjisinden ve rüzgardan elektrik üreten maliyetin sürekli düşüşte olduğunu gösteriyor.

Enerji depolaması ile ilgili rapor, teknolojinin şu anda çok tartışma yarattığına karar vermesine karşın “şu an çoğu uygulama rekabetçi değil” dedi.

İlginç olan, raporun, yenilenebilir enerji teknolojileri için düşen maliyetlerin sahneyi değiştirdiğini, ancak açıkça çoğunlukla fosil yakıtlara bağlı baz yükü üretiminin sona erdiği anlamına gelmediğini belirtiyor.

Jeotermal enerji ızgaralara taban yük kapasitesi sağlamakla birlikte, özellikle California, Orta Amerika, Kenya ve başka yerlerde bölgelerde gösterilen toplam enerji karışımında önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Jeotermal enerji bazen diğer yenilenebilir enerji teknolojilerinin sağlayamadığı enerji arzında istikrar sağlıyor.

Rapordan birkaç önemli nokta:

  • Lazard, çeşitli nesil kaynaklardan gelen enerjinin ve farklı uygulamalar için depolamanın analizini yaptı; temiz enerji kaynakları maliyet açısından düşüyor.
  • Ancak yenilenebilir enerji kaynakları “giderek rekabetçi” ve depolama teknolojisi “büyük bir vaatte” iken, firma alternatif enerji sistemlerinin “yakın gelecekte gelişmiş bir ekonominin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacağını” belirtti.
  • Azalan maliyetlere katkıda bulunan faktörler arasında, finansman maliyetlerinin düşmesi, proje başına azalan sermaye harcamaları ve artan Sanayi rekabeti bulunmaktadır.
  • Raporlara göre, şebeke içi ölçekli güneş ve kara rüzgarı için enerjinin seviyelendirilmiş maliyeti geçen yıla göre yaklaşık % 6 geriledi.
  • Lityum iyon sermaye maliyetlerinin önümüzdeki beş yıl içinde % 36 kadar düşmesi bekleniyor.

Kaynak: Utility DriveLazard, ThinkGeoEnergy aracılığıyla