Haberler

Yukarı Ren Grabeninde sürdürülebilir jeotermal lityum yatakları

Yukarı Ren Grabeni'nde Lityum Üçgeni, Almanya/ Fransa (kaynak: UnLimited)
Merve Uytun 4 Oca 2022

The UnLimited araştırma projesi, Strasbourg'dan Mannheim'a kadar Yukarı Ren Grabenindeki derin jeotermal tuzlu sularda 200 mg / L'ye kadar önemli lityum içeriğine işaret ediyor.

Almanya’daki UnLimited projesi, başlangıcından yaklaşık bir yıl sonra umut verici sonuçlarla geliyor. Jeotermal sudan lityumun ortak üretimi için bir ekstraksiyon süreci, şu anda pilot olarak mevcut Bruchsal jeotermal tesisi kullanılarak test ediliyor. Aynı zamanda proje ekibi, tüm Yukarı Ren Graben bölgesindeki lityum yataklarını da değerlendiriyor. Elektrikli araçlar alanında hızla artan lityum talebi göz önüne alındığında, kazanılan bilgiler özellikle otomotiv endüstrisi için avantajlı.

Projenin başlamasından bir yıl sonra, “UnLimited” proje ekibinin ilk genel kurulu 26 Kasım 2021 Cuma günü dijital ortamda gerçekleşti. Proje yöneticisi olarak görev yapan EnBW‘nin daveti üzerine proje ortakları BESTEC, Hydrosion, Karlsruhe Institute of Technology (KIT) ve Georg-August University of Göttingen temsil edildi.

Projenin ilk yılının çalışma sonuçları etkileyici: Konular arasında küresel lityum pazarındaki gelişmeler, Yukarı Ren Graben’deki mevcut lityum kaynaklarının değerlendirilmesi, lityum ortak üretiminin teknik ve ekonomik fizibilitesi, hidrokimyasal karakterizasyonu, Bruchsal jeotermal sahasındaki termal su, ekstraksiyon prosesi için uygun sorbentlerin seçilmesi ve test edilmesinin yanı sıra bir prototipin inşası ve bir pilot tesisin kurulumu yer aldı.

Yukarı Ren Grabenindeki Lityum üçgeni

Yukarı Ren Riftindeki jeotermal lityum yataklarının tahmin ve değerlendirmesinden elde edilen ilk sonuçlar, Strasbourg’dan Mannheim’a kadar derin jeotermal tuzlu sularda 200 mg/L’ye kadar önemli lityum içerikleri gösteriyor. Landau, Bruchsal ve Soultz-sous-Forets’teki jeotermal konumlar, özellikle derin yeraltında sürdürülebilir bir lityum kaynağına işaret ediyor. On yılı aşkın tesis işletiminde derin sudaki sabit lityum içeriği potansiyeli göstermektedir. Bu, Yukarı Ren Grabeninde “sürdürülebilir jeotermal lityum üçgeni” ile sonuçlanır. Insheim ve Rittershoffen (Yukarı Ren Graben’in Fransız tarafında) jeotermal sahaları da bu alanın bir parçasıdır. Daha önce başka bir araştırma projesi hakkında rapor vermiştik.

Bu nedenle, Orta Avrupa’daki Yukarı Ren Rift Vadisi, jeotermal derin sularda sürdürülebilir lityum yataklarının kanıtlandığı şimdiye kadar tek bölgedir. Ortalama lityum konsantrasyonunun 160 mg/L olduğu varsayıldığında, tek bir projenin tahmini yıllık yaklaşık 1.000 ton lityum karbonat üretim kapasitesi vardır (50 L/s üretim hızı, %70 lityum geri kazanım oranı ve 8.000 çalışma saati varsayılarak) . Bu, elektrikli otomobiller için yaklaşık 24.000 pile (60 kWh) karşılık gelir.

Halk için şeffaf bilgi

UnLimited proje web sitesinde, ilgilenenler proje ile ilgili detaylı bilgileri, arka planı ve hedeflerini bulabilirler. Sürdürülebilir jeotermal lityum üçgeninin temsili de buradan indirilebilir. Üç aylık bir bülten, en son proje sonuçları hakkında bilgi sağlar. İlgili halk her zaman günceldir – bu aynı zamanda gelecekteki teknolojilerin kabulünü ve dolayısıyla fizibilitesini de arttırır.

Proje web sitesi: www.geothermal-lithium.org

Kaynak: ThinkGeoEnergy